המחקר כיום מנסה לגלות את מקורם של מומים הנוצרים בשלבים הראשוניים ביותר של התפתחות העובר. כיום, חלקם של המומים מוסבר וחלקם נותר עדיין בגדר לא ידוע. התנהגות האם בשלבים הראשוניים ביותר של ההריון, כאשר לעיתים היא עצמה טרם יודעת על היותה בהריון, עלולים להשפיע באופן משמעותי ביותר על התפתחותו של העובר, ואף על סיכויו לשרוד לאחר הלידה.

מחקר חדש שנערך בפינלנד, בדק את הקשר בין שימוש בתרופות ממשפחת ה- SSRI, תרופות הנוגדות דיכאון וחרדה(דיכאון וחרדה במתבגרים), לבין הופעתם של מומים בעובר, בדגש על מומים בלב. המחקר נערך במשך 10 שנים בו נבדקו נתונים שונים אודות מומים בעובר, מומי לב, הפסקות הריון יזומות בשל מומים בעובר וכן נתונים לגבי נטילת תרופות על ידי האם במהלך ההריון, בדגש על השליש הראשון להריון.

חשוב לציין שכיום קיים מגוון רחב של תרופות לטיפול בחרדה לסוגיה (גם חרדות הקשורות ללידה עצמה, אך גם חרדות הקיימות עוד קודם לכן אצל האם כמו חרדה חברתית, חרדה מצבית, התקפי חרדה ועוד) ולטיפול בדיכאון. רבות מהתרופות שייכות לקבוצת ה- SSRI- המתבססת על פעילות הסרטונין במוח, הקשור בין השאר למצב הרוח.

חלק מהתרופות, מבוססות SSRI, המוכרות הן: Fluoxetine המכונה בלשון העם פרוזק; Paroxetine הידועה בשם פאקסט; ו-Citalopram בארץ מוכרת כרסיטל. תרופות אלו, שהיו בשימוש של נשים בטרימסטר הראשון להריון, נמצאו קשורות בהתפתחותם של מומים בלב העובר.

על אף כי תרופות נוגדות חרדה ודיכאון יכולות להינתן גם על ידי רופא משפחה, מומלץ תמיד להתייעץ עם פסיכאטר מומחה, כאשר נשקלת אפשרות להיעזר בתרופות אלו.

לעמודי תוכן נוספים: קוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>