לאחרונה פורסם מחקר אורך על הקשר שבין מחלקת קרוהן לבין הופעתם של קשיים רגשיים, בדגש על דיכאון וחרדה. בקצרה, מחלת הקרוהן היא מחלה גנטית השייכת למשפחת המחלות הפוגעות במערכת החיסונית של הגוף. הביטוי של מחלת קרוהן הוא בהופעתן של דלקות כרוניות בכל מערכת העיכול כאשר בדרך כלל עיקר הפגיעה היא באיזור המעיים. מחלת הקרוהן היא כרונית, כלומר, חסרת ריפוי ומופיעה כל החיים בתדירות שונה (התקפים פעם בשנה, פעם בכמה חודשים או כל הזמן).

המחקר אודות השפעותיה של מחלת הקרוהן על הופעתם של קשיים רגשיים, נערך בקרב צעירים בלבד, מתחת לגיל 18. במשך שש שנים נבדקה שכיחות הופעת דיכאון או חרדה בחמש נקודות זמן שונות, כאשר נקודת הזמן הראשונה הייתה כשישה חודשים לאחר האבחון.

החוקרים בדקו שלושה דברים :

 1. שכיחות הופעת הדיכאון או החרדה (דיכאון קליני וחרדה על סוגיה השונים לרבות התקפי חרדה).
 2. מידת השימוש בתרופות פסיכוטרופיות (תרופות פסיכיאטריות הנועדו לטיפול בהפרעות מצב רוח).
 3. חישוב הסיכון של צעירים לפתח עמידות לדיכאון או לחרדה, כלומר הופעתם של דיכאון או חרדה למרות הטיפול התרופתי והתמודדות עם חרדה מתמשכת או דיכאון שאינו עובר.

החוקרים מצאו שצעירים המגלים כי הם חולים במחלת קרוהן הם בעלי סיכון גבוה במיוחד לפתח הפרעות דיכאון וחרדה מייד לאחר האבחון. כמו כן, צעירים אלו הם גם בעלי סיכון גבוהיותר לפתח עמידות לדיכאון או לחרדה לאורך שנים, על אף ניסיונות הטיפול השונים.

יש להיות ערים לסיכון זה, מוקדם ככל האפשר, ולפנות לפסיכיאטר מומחה על מנת לבחון את אפשרויות טיפול בחרדה ודיכאון הייחודיות למצב כגון זה.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

2 Responses to הקשר שבין מחלת קרוהן לבין דיכאון וחרדה

 1. מאת צביה:

  שלום
  בני חולה במחלת הקרואן מזה שנתיים וחצי , כאשר חלק מתוכם ההתקפים היו קשים ומלווים בניתוחים, אין לי ספק שבמחלה זו יש צורך לטפל גם בצד הרגשי. שאלתי האם יש לכם ניסיון גם עם האוכלוסייה החרדית? אני מאמינה שאתם מבינים למה אני מתכוונת
  מה שאצל חילונים קרוי כפייתיות אצל אנשים שומרי מצוות יקרא יראת שמיים ועוד הרבה דוגמאות קיימות.
  תודה
  צביה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>