הפרעת מתמטיקה מופיעה בילדים והיא אחת מהפרעות הלמידה

בהפרעת מתמטיקה יש כמה קשיים. ראשית, קשיים לינגוויסטים (שפתיים): הבנת מונחים חשבוניים והפיכת בעיות חשבונית למשוואות, שנית, קשיים תפיסתיים: זיהוי סימנים וסידורם, שלישית קשיים חשבוניים: פעולות חשבון בסיסיות, ולבסוף קשיים ריכוזיים: העתקת סימנים בצורה טובה. מלווה פעמים רבות בהפרעת קריאה, או התנהגות. לרוב יכולת חשבונית נמוכה יחסית לגיל, המפריעה לתפקוד בבית הספר. שיעור סביב 5% כנראה, יתכן יותר בבנות. בד"כ הילדים מאובחנים בכיתה ב' או ג', הילדים מתקשים לחבר אפילו מספרים חד ספרתיים, אך מתפקדים באופן תקין בשטחים אחרים. לעיתים נראה שהילד הוא מתקדם עד כתה ג', עקב שימוש בזיכרון, אך שמתחילים בחישובים מסובכים יותר הוא נתקע. הילדים עלולים להתקשות בחיבור סימבולים ויזואלים ואודיטוריים (סמלים ראייתיים ושמיעתיים), להתקשות להבין את משמעות שימור הכמות, מתקשים לזכור רצף פעולות חשבוניות.חשוב לציין כי לילדים אלו יש יכולות אודיטוריות וורבליות טובות, כלומר, שפה בד"כת קינה, אם כי במקביל יתכנו בעיות איות, זיכרון או בעיות רגשיות. אגב, אם לכל הכיתה יש בעיה במתמטיקה, יתכן שיש בעיה עם המורה… מהלך: הבעיה בד"כ מתגלה בגיל 8 (כיתה ג') טווח: 6-10. ילדים עם הפרעה בינונית, או כאלה שלא אובחנו או טופלו, סבלו מאוחר יותר מבעיות אקדמאיות, הערכה נמוכה, תסכול ודיכאון. יכול להוביל לחוסר רצון להיות בבית ספר ולבעיות התנהגות, לכן חשוב לאבחן מוקדם.

טיפול: סיוע לימודי, חשוב שיתאים לילד ולתכנית הלימודים. יש לציין כי הסיוע יעיל יותר אם יש בעיות הכוללות מילים, ולאו דווקא חישובים יבשים. טיפול באמצעות מחשב טוב אף יותר. אם יש תסמונות נלוות כמו קשב וריכוז או בחרדהיתכן ויהיה צורך בהתערבות של פסיכיאטר. חשוב לעבוד גם על יכולת פתרון בעיות, כי לילדים יכולות חברתיות לעיתים פגועות, המונעות מהם לקבל עזרה. אם יש בעיות קואורדינציה יש לטפל בהתאם.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדה,  מצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>