הנטייה הרווחת היא לחשוב כי הפרעות קשב וריכוז משפיעות על התחומים בהם אדם נדרש להיות ברמת ריכוז מירבית כמו למשל בלימודים או בעבודה. אלא שלא רק אלו חשובים ולמעשה לסימנים של הפרעות קשב וריכוז ישנה השפעה גם על יחסים בינאישיים, בפרט על המערכת הזוגית.

קשיים שונים מאפיינים מערכות יחסים בהם אחד מבני הזוג סובל מהפרעות קשב וריכוז. כך למשל התפרצויות כעס מופיעות לעיתים קרובות, אי שקט, חוסר יכולת להקשיב באופן מלא לבין הזוג, היעדר סובלנות, חוסר יכולת להכיל ולשמוע את הקשיים של הצד השני בלי לקפוץ מנושא לנושא במהלך השיחה וללא היכולת להתרכז באופן מלא רק בו וכן הנטייה לבצע כמה פעולות במקביל, גם כאשר בן הזוג השני רק רוצה חיבוק.

שני הדברים המאפיינים ביותר מערכת זוגית שלאחד מבני הזוג בה הפרעת קשב וריכוז הם אימפולסיביות כלומר, הנטייה להגיד כל מה שעולה לראש, לפגוע בלי כוונה, ללא היכולת להקשיב עד הסוף, בלי לקטוע את בן הזוג השני, והמאפיין השני הוא מוסחות דעת, בה כל הפרעה קטנטנה מסיטה את תשומת הלב ולכן לבן הזוג קשה להיות מכוון כולו לצד השני.

העייפות של סוף היום והלחץ של שגרת החיים לא פעם באים לידי ביתר שאת כאשר בן הזוג הסובל מהפרעת קשב וריכוז מגיע לבית לאחר יום עבודה, בין אם נוטל תרופות (שפגו השפעתן במהלך יום העבודה) ובין אם לא. תקופות של לחץ המלוות בדאגות וחרדה מחמירות לא פעם את סימני הפרעת הקשב כאשר בן הזוג "תזיזיתי" יותר, חסר שקט, מוטרד במחשבות, ולא פעם גם חסר ביטחון לגבי יכולתו להצליח במערכת היחסים הזוגית.(התקף חרדה)

באשר לטיפול חשוב לזכור שכאשר אדם נוטל טיפול תרופתי להפרעת הקשב והריכוז יש להתאים אותה (על ידי התייעצות עם פסיכיאטר או רופא מומחה) לא רק לשעות העבודה, אלא גם לשעות בהם נמצא עם המשפחה, כמו כן ישנם טיפולים רבים המסייעים להתמודדות עם השלכות הפרעת הקשב והריכוז למשל טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפול ממוקד מודעות עצמית (מיינדפולנס), טיפול זוגי ועוד.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>