הפרעה ביכולת כתיבה,  לא נגרם ממשהו נוירולוגי. כולל בעיות איות, כתב יד בעייתי, בעיות דקדוק.

פעם חשבו שזה בא רק עם הפרעת קריאה, אכן רוב המקרים מלווים בהפרעת קריאה, אבל זה לא בהכרח. מאובחן מאוחר יותר מהפרעת קריאה, כי הכתיבה נרכשת מאוחר יותר מקריאה.

3-10% מילדי בי"ס. יש קשר משפחתי: לרוב הילדים יש קרובי משפחה עם ההפרעה הנ"ל.

יש הטוענים כי זה תוצאה של הפרעות אחרות: קריאה, Expressive lan. dis., Mixed receprive-expressive lan. dis. או קומבינציה שלהם.

בילדים אלו, השפה המדוברת והכתובה היא עם כמות גדולה של טעויות דקדוק. טועים גם במשפטים קצרים, לדוגמא למרות תזכורות חוזרות, שוכחים לסיים משפט בנקודה. כתב יד מבולגן, טעויות דקדוק, חוסר ארגון פסקאות, וכד' נפוצים. הילדים מתנגדים ללכת לבית הספר, ולא מצליחים גם בשטחים אחרים כמו מתמטיקה.

כתוצאה מתסכול יתכנו דיכאון, בעיות התנהגות.

בבגרות יסבלו מנחיתות, יתביישו לכתוב. יבחרו עיסוקים בהם אין צורך לכתוב. הולך עם הפרעות שפה, למידה, קואורדינציה ובעיות התנהגות .

בד"כ מאובחנות קודם הפרעות שפה, אם קיימות, אח"כ הפרעות קריאה ולבסוף הפרעות כתיבה. במקרים קשים מתגלה בגיל 7 ובקלים בגיל 10. מקרים קשים זקוקים לסיוע לימודי גם בבי"ס תיכון ואף באוניברסיטה'.

טיפול: הוראה מסייעת. יש לשלול הפרעת קשב וריכוז או הפרעות חרדה ואם צריך לטפל בהתאם  (טיפול בחרדה או בהפרעות אחרות על ידי פסיכיאטר, פסיכולוג, תלוי לפי העצמה והגישה של ההורים). המוטיבציה של הילד חשובה מאד.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>