יש אנשים שרק השם הפרעת חרדה עלול לעורר אצלם חרדה. אלא שלמעשה שם נקבע כשם כולל למגוון רחב של מצבים, תחושות, אירועים וסוגים שונים של חרדה.

חרדה היא תחושה המשותפת לרוב המוחלט של בני האדם תחושת חרדה טבעית או נורמלית היא מעין תחושה של פחד ואי נעימות מהעתיד הקרוב והמידי. יש שיחושו אותה רגע לפני שהם עתידים לבצע בדיקת דם, יש שיחושו אותו בדקות הראשונות של דיבור מול קהל במסגרת העבודה, הלימודים או במעמד בני המשפחה ויש שכניסה לקניון עמוס אנשים תגרום להם אי נוחות ומתח. ברוב המקרים החרדה חולפת לאחר רגעים.

הפרעות חרדה מתייחסות בדרך כלל לתחושת חרדה מהעתיד הרחוק, בין אם צפוי להתרחש ובין אם לא. כך למשל ישנם החשים חרדה ממצבים בריאותיים שונים גם אם אין סיכוי סביר שאכן יקרו בעתידם.

כמו כן, הפרעת חרדה היא תגובה מוגזמת לאיום מידי. סביר שרבים יתרגשו לפני שיהיה עליהם לשאת דברים בפני קהל, אך הפרעת חרדה עלולה להיות מאובחנת כאשר מופיעים סימנים גופניים בולטים ושאינם רגעיים (הזעה מוגברת, דופק מהיר ועוד), כאשר מחשבות על האירוע מטרידות את האדם ומפריעות לתפקודו, גם במרחק מהאירוע עצמו וכן כאשר אותו אדם נמנע ממצבים שונים על מנת שלא לחוש את החרדה (ביטול ההרצאה, התרחקות מאירועים חברתיים הומי אדם ועוד).

על הסימנים המופיעים כחלק מהחרדה תוכלו לקרוא בפוסט: סימנים של מצבי לחץ וחרדה

הפרעות חרדה נחלקות לכמה סוגים:

  1. חרדה כללית (או הפרעת חרדה מוכללת) – כשמה כן היא – חרדה הנוגעת לתחומים רבים ומאופיינת בדאגנות יתר. החשש יכול להופיע כלפי תחום הבריאות, המשפחה, התעסוקה, המצב החברתי ועוד. המאפיין העיקרי של חרדה זו היא דאגה חוזרת ונשנית המתבטאת במחשבות טורדניות המופיעות במהלך כל היום ופוגעות בתפקוד.
  2. התקף חרדה- תחושה של חרדה, המלווה בעיקר בסימנים גופניים, המופיעה באופן פתאומי ובעוצמה גבוהה מאד. אדם חש סימנים המזכירים התקף לב (דופק מהיר, לחץ בחזה, קשיי נשימה, סחרחורת, כאבים , תחושת חולשה עד כדי עילפון ועוד), בטוח שמשהו נורא עומד לקרות ולא פעם ניגש לקבל טיפול רפואי "מתאים", אך שאינו מסייע לבעייתו האמיתית. לאורך זמן, אנשים עם התקפי חרדה נמנעים ממקומות הומי אדם וכן ממקומות בהם חוו בעבר אותו התקף ובכך נפגעת יכולת תפקודם ואיכות חייהם.
  3. הפרעה אובססיבית קומפולסיבית – משלבת בין מחשבה למעשה. הפרעה זו מאופיינת בעיקר בהופעתן של מחשבות טורדניות ובלתי נשלטות הגורמות לאדם לחזור על טקסים או פעולות החוזרות על עצמן שוב ושוב. הדוגמאות הקלאסיות הן התנהגויות הקשורות בסדר וניקיון וכן מחשבות ספק (האם נעלתי את הדלת או לא) אשר בעקבותן מופיעות התנהגויות בדיקה ווידוא (בדיקת המנעול שלוש פעמים לפני יציאה).
  4. חרדה חברתית - פחד קהל – חרדה המופיעה בעיקר לאור מצבים חברתיים כמו פגישה עם אנשים חדשים, אירועים חברתיים גדולים ועוד. כמו כן חרדה זו מאופיינת במחשבות רבות הנוגעות לחשש מפני שיפוטם של אחרים ("מה יחשבו עלי?") ומהימנעות מאירועים חברתיים שעלולים לעורר את החרדה.
  5. פוביה - חרדה ספציפית – הכוונה לחרדה המופיעה רק לאור מצבים או כתוצאה ממגע עם אובייקטים מסוימים. כך למשל, חרדה חברתית היא למעשה סוג של פוביה ספציפית למצבים חברתיים, חרדה מטיסות או מגע עם מים הן דוגמאות נוספות. פוביות אחרות נוגעות לחרדה מפני בע"ח שונים (למשל פוביה מנחשים, ג'וקים ועוד). פוביה מאופיינת הן בהופעתם של תסמינים גופניים בעת המפגש עם מושא הפוביה והן בהימנעות מצבים נוספים בעתיד.
  6. הפרעה פוסט טראומטית – חרדה בלתי פוסקת, המופיעה לאור חוויה של איום ממשי לחיים וכוללת סימנים של נדודי שינה, פלאשבקים מהאירוע הטראומטי, קשיים בריכוז, דיכאון, התפרצויות זעם ועוד (בנוסף לסימנים המאפיינים את כל סוגי החרדות). ישנן רמות שונות של פוסט טראומה (חולפת, חריפה, כרונית ועוד) ולעיתים היא עלולה להתפרץ במרחק מהאירוע.

ישנן אפשרויות רבות לטיפול בחרדה, בהתאם לסוג החרדה ולאופיו וכוחותיו של האדם עצמו. חשוב לפנות לאבחון מקיף על ידי איש מקצוע בתחום (למשל פסיכיאטר או פסיכולוג) ולהחליט יחד על הטיפול המתאים ביותר.

לעמודי תוכן נוספים: קוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>