בשעה טובה אתה או את, מרגישים הרבה יותר טוב. אולי הדיכאון חלף, אולי החרדה כבר לא מציפה, אולי אתם כבר ישנים טוב ולא זקוקים לכדור שינה ואולי אתם מתקדמים היטב בטיפול פסיכולוגי תומך, בכל מקרה אתם חושבים שהגיע הזמן להפסיק את התרופה. איך עושים את זה?

הדבר הראשון שיש להבין כשחושבים להפסיק תרופה היא לא לעשות זאת לבד, על דעת עצמך, ללא התייעצות או בבת אחת. יותר מכך, התייעצות חייבת להיעשות עם פסיכיאטר שכן לו ההבנה הטובה ביותר בתחום הרפואי ובתחום הנפשי גם יחד. ואין מה לדאוג, פסיכיאטרים אינם "אוטומטית" בעד תרופות, אבל הם כן בעד לעזור למטופל שלהם להרגיש הכי טוב שאפשר, ואם הוא כבר מרגיש טוב, הם לא יתעקשו שימשיך עם הטיפול התרופתי. רק שיפסיק את השימוש באופן נכון.

בדיוק כפי שכאשר מתחילים ליטול תרופה חדשה עוברים שינוי מסוים, תחילת תקופה חדשה בחיים, כך גם בהפסקת תרופה. וכפי שחשוב לשתף את הפסיכיאטר ברצון לעבור שינוי נוסף, חשוב לשתף  גם בני משפחה, חברים או אנשים קרובים בכוונה לעשות כן. זאת, על מנת שיתמכו בכם ויהיו רגישים  לשינויים אפשריים בתקופה זו.

כפי שכבר צוין לעיל, אין להפסיק שימוש בתרופות "בבת אחת" באופן מידי. כמו פעולות אחרות (למשל הפסקת עישון) גם הפסקת תרופות מידית עלולה להביא להופעתן של תופעות לוואי כמו: סחרחורות, עייפות, כאבי ראש,מצב רוח רע ודיכאון ועוד. מודעות לכך חשובה על מנת להתכונן כראוי לשיחה עם הפסיכיאטר, להבין את תופעות הלוואי האפשריות ולשאלו איך להימנע מהן בהפסקת תרופה ספציפית.

כמו כן חשוב מאוד לדעת שלעיתים הסיבה בגינה ניטלה התרופה מלכתחילה, תחזור ותפריע שוב. ישנם מצבים שונים בהם טיפול תרופתי אינו מסייע לטפל בשורש הבעיה אלא רק בסימפטומים, כך למשל במקרה של חרדה, טיפול תרופתי לרוב, מסייע בהפחתת תחושת המתח הגופני ולאו דווקא "מעלים" או מסייע להתמודד עם הסיבה לחרדה. מסיבה זו, אנשים המעוניינים להפסיק טיפול תרופתי, מומלץ להם לשקול טיפול פסיכולוגי אחר המסייע להתמודד עם קשייהם(קוגנטיבי התנהגותי). כך למשל טיפול בחרדה יכול להיעשות על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי, כך גם לגבי טיפול בדיכאון במקרים מסוימים, כאשר במקרים אחרים טיפול דינמי יסייע להתמודד עם הדיכאון לטווח ארוך.

אפשר ומומלץ להתייעץ עם הפסיכיאטר גם בהיבטים אלו, פסיכיאטרים רבים מכירים סוגי טיפול שונים ויודעים להמליץ לכל מטופל על הטיפול הטוב ביותר עבורו. לא רק תרופתי.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתהתקף חרדהדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

2 Responses to הפסקת טיפול תרופתי – איך עושים את זה?

 1. מאת אליה:

  איך נמנעים מתופעות לוואי בזמן הפסקת התרופה?
  ואחרי שהגוף התנקה, איך לא ממשיכים יותר בצריכת התרופה כמו מלפני השימוש? מה השלב הבא? הרי יש צורך בטיפול מסוים.

  • מאת Dr. Ilan Tal:

   זה מאד תלוי- מה הבעיה ממנה סבלת, ומה הופיע לארח ההפסקה

   הייתי מציע להפגש עם הפסיכיאטר שלך ולשמוע ממנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>