המחקר אודות הפרעות חברתיות תקשורתיות החל בשנות ה-70 של המאה העשרים ומאז הולך וצובר תאוצה רבה מאוד. תוצאות מחקרים אחרונים מוכחים כי ישנו מרכיב גנטי בקיומן של הפרעות תקשורתיות שונות, המרכיבות מה שמכונה "הספקטרום האוטיסטי".

הכוונה במונח זה, הספקטרום האוטיסטי, הוא לקיום טווח של קשיים חברתיים – תקשורתיים הנעים כרצף של רמות קושי שונות, ולא על כהפרעות מובחנות, מקבילות, כפי שהיה נהוג לחשוב בעבר.

בטווח זה קיימות הפרעות חברתיות תקשורתיות המוכרות בשמות: אספרגר, אוטיזם, PDD NOS ואוטיזם בתפקוד גבוה, הנבדלות זו מזו ברמת הקושי שממנה סובל האדם ורמת החומרה של הסימפטומים אותם הוא מפגין.

ישנם שלושה צירים מרכזיים המאפיינים את ההפרעות ובאים לידי ביטוי ברמות חומרה שונות:

  1. קושי ליצור קשרים חברתיים ויחסים הדדיים עם האחר.
  2. קשיים ביכולת השפתית ובתקשורת.
  3. הופעתן של התנהגויות חזרתיות וכפייתיות על טקסים והרגלים.

כאמור, ההפרעות השונות נבדלות ברמת חומרת התסמינים. כך אוטיזם מאופיין בהופעתם של סימטופמים ברמת חומרה גבוהה בשלושת הצירים הללו. לעומת זאת תסמונת אספרגר איננה מאופיינת בקשיים ביכולת השפתית וכן חומרת התסימינים בה היא נמוכה הרבה יותר. רמת חומרה נמוכה יותר של התסמינים היא זו המאפיינת גם את את הסובלים מ- PDD NOS, ("הפרעה התפתחותית רחבת היקף שאיננה מסווגת") וכן את המאובחנים כסובלים מ "אוטיזם בתפקוד גבוה".

כפי שניתן לחוש, הגבולות של האבחנות השונות טרם ברורים דיים. המחקר כיום עוסק בעיקר בנושא זה ובניסיון לקבוע את גבולות האבחנה. למעשה, ידוע כי ישנם ילדים ומבוגרים שאינם מאובחנים על הקשת האוטיסטית אך סובלים מקשיים תקשורתיים שונים ובלי אפיונים אוטיסטיים מסויימים. לעיתים ילדים אלו יאובחנו כסובלים מ-PDD NOS, כלומר, כסובלים מקשיים תקשורתיים חלקיים או בעוצמה נמוכה, ולעיתים לא יאובחנו כלל אך איכות חייהם תיפגע מאוד ויהיו זקוקים לטיפול מתאים.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>