ביופידבק למחלות גופניותd7a9d7a7d799d7a2d794-d7aad790

כיום ידוע שישנו קשר הדוק בין המרכיב הנפשי והמרכיב הפיזי במחלות, כך שלא פעם, עד שלא מטופל המרכיב הנפשי לא נפתרת המחלה הפיזית. קשיים נפשיים נפוצים המלווים מחלות רבות הם חרדה ודיכאון.

דיכאון או מאפיינים של דיכאון מופיעים לא פעם בקרב אנשים שחוו התקף לב או אירוע מוחי. תופעה זו היא טבעית ואף הגיונית, שכן אירועים כגון אלו פוגעים ביכולת התפקוד והעצמאות של אדם ואף להפוך אותו, בעל כורחו לתלוי באחר וזקוק לסיוע תמידי.

דוגמא נוספת להופעת קשיים נפשיים בעקבות מחלות פיזיות, היא מחלת הסרטן המלווה לא פעם בדיכאון או בחרדה. על חולי סרטן להתמודד עם ההבנה כי גופם מחוץ לשליטתם ושעליהם מעתה לשים את מבטחם ברופאים וטיפולים רפואיים רבים.

ההבנה כי השליטה על גופי אבדה או נסדקה יכולה לאפיין התמודדות עם מגוון רחב של מחלות כמו סרטן כפי שצויין אך גם מחלת הסכרת מביאה עמה תחושות דומות. תחושת אובדן השליטה מתבטאת בתסמונת אבל, האבל הוא על השליטה שהייתה ולא תחזור (או תחזור במועד לא ידוע). תהליך נכון של אבל משמעו פרידה טובה מהעבר, קושי בעיבוד האבל עלול לפגוע עוד במצב הפיזי של האדם.

איך מתמודדים?

ההתמודדות היא מנת חלקם של החולים, הרופאים ובני המשפחה. לכן, על אנשי הרפואה (והכוונה לא רק לפסיכיאטרים אלא גם לרופאי משפחה, אנוקולוגים וכד') לנהוג בעדינות וקשב רבים, לשים לב לשינויים במצב הרוח ובהתנהגות ולתת על כך את הדעת. תשומת הלב לשינויים אלו נדרשת גם מבני המשפחה שתפקידם הוא להפנות לעזרה ולהתעקש על כך גם אם החולה מסרב.

אפשר לפנות לרופא המטפל לספר לו על השינויים שחלו במצב הרוח ולבקש שיפנה לאיש מקצוע מתאים. טיפול בקשיים רגשיים הנובעים ממחלה פיזית הם מגוונים וניתן לסייע על ידי שיטות ביופידבק, תרופות מתאימות, שיחות ועוד.


ביופיבדק (ביו פידבק) מסייע במחלות עור, נשימה ולבThe best home videos are here

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>