קידודורישום MDD

 ה-DSM רוצה שנעשה הבחנות בין כל מיני ביטויים של דיכאון. כלומר, ברגע שאבחנו את האדם עם דיכאון מג'ורי, אתן ציון לכל מיני מופעים. לפי חומרה (למשל, נצטרך לדרג אם זה קל, בינוני או חמור )  או חזרתיות (האם זו אפיזודה ראשונה או חוזרת).

Specify If…- אחרי שאבחנו את האדם כסובל מ-MMD ובנוסף להבחנות לעיל- יש ספסיפיירס לטיפוסים שונים של דיכאון:

1-     anxious distress-mild , moderate , severe  - לעיתים הדיכאון יהיה עם אופי חרדתי למשל. ה-DSM  נותן אבחנה שאם האדם מרגיש מתול באופן קבוע, חסר מנוחה, מתקשה להתרגז מרוב דאגה, חושש שמשהו רע יקרה, חושש לאבד לשיטה על עצמו ועוד, הוא יסווג כסובל מדיכאון חרדתי.

2-      - mixed features ישנם גם תסמינים היפו-מאניים, אך לא מספיק כדי לאבחן דיכאון ביפולרי.

3-     atypical features – מאפיינים לא טיפוסיים. למשל אנשים שישנים שנת יתר, בעלי מצב רוח תנודתי, שעולים במשקל במקום לרדת וכדומה.

4-     Catatonia – דיכאון קטטוני. נלווים לזה גם סימפטומים הקשורים בתנועה- תנועתיות יתר או קשיות בשרירים.

5-     melancholic features – דיכאון קלאסי עם מאפיינים מלנכוליים. דיכאון עם אנהדוניה קשה מאוד, יקיצות מוקדמות, ירידה בתיאבון וירידה במשקל.

6-     peripartum onset – פריפארטום (לפני הילדה). בדרך כלל מדברים על דיכאון לפני הלידה. אך ראו מבחינה סטטיסטית שרוב הנשים שמפתחות דיכאון אחרי לידה, פיתחו אותו לפני הלידה. זה כנראה קשור לשינויים ההורמונליים, אך אצל חלק מהנשים זה מתפתח לדיכאון של ממש.

7-      - seasonal pattern דיכאון עונתי המופיע בתקופות מסוימות בשנה, בדרך כלל בחורף, אך לא בהכרח. דיכאון מסוג זה יופיע בעונה מסוימת ובשאר לא, באופן עקבי.

חזרה לעמוד הבית- הפסיכיאטר ד"ר אילן טל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>