Persistent Depressive Disorder (Dysthymia)

השם העדכני הוא הפרעת דיכאון מתמשכת. זהו דיכאון שבדרך כלל עוצמתו נמוכה יותר, יש פחות תסמינים והם פחות עוצמתיים, אך הוא ממושך – נמשך על פני לפחות שנתיים. כלומר, זהו דיכאון מאוד כרוני בעוצמה נמוכה. מבחינה גראפית ניתן לראות שיש ירידה במצב רוח ובדיכאון, אך פחות דרמטית מאשר בדיכאון.

A-     מצב רוח ירוד לאורך רוב היום, ברוב הימים, למשך שנתיים לפחות

B-     שניים או יותר מהבאים:

1-     תיאבון ירוד או אכילת-יתר

2-     נדודי שינה או שנת-יתר

3-     חוסר אנרגיה או עייפות

4-     קשיי ריכוז או קושי בקבלת החלטות

5-     הערכה עצמית ירודה

6-     חוסר תקווה

C-     לא קיימת תקופה הארוכה מחודשיים שבה אין סימפטומים

D-     ניתן לאבחן הפרעת דיכאון מז'ורי במידה ומתקיימת.

E-     לעולם לא אובחנה אפיזודה מאנית ו/א היפו מאנית

 חזרה לעמוד הבית- הפסיכיאטר ד"ר אילן טל

ישנם מקרים בהם אנשים דיסתמיים, חווים MDD במהלך פרק הזמן של הדיכאון הקריטי. כלומר יש להם ירידה דרסטית יותר במצב רוח ובתפקוד. במקרה כזה הם יענו על תסמיני שתי ההפרעות. מצב זה נקרא:“Double Depression” דיסתימיה + דיכאון מז'ורי. זהו מונח מהז'רגון ולא מה-DSM. אנשים במהלך דיסתמיה חווים אפיזודיות אקוטיות של דיכאון מז'ורי.

סימניםלדיכאון:

  • שינוייםבמצבהרוח: לא רק עצבות, אלא מנסים לטפל בעלייה עוצמתית בכל קשת הרגשות השליליים שניתן לתאר. לכל אחד יש "צבע" שונה: יש אנשים שמדווחים על שעמום, כעס או עצבנות. יש אנשים שהדיכאון שלהם צבוע בתחושות אשמה, דאגה, חרדה, השפלה, חוסר ערך, ייאוש עמוק, פסימיות, חוסר תקווה. אנהדוניה היא משהו מאוד מרכזי- התחושה שכלום לא מהנה, אין חשק לעשות כלום כי כלום לא מספק. לא מדובר בהנאה של פאן, אלא בהקניית משמעות. כל זה נעלם בדיכאון וקשור לחוסר יכולת להקים את עצמנו מהמיטה, כי אם כלום לא מהנה ולא נותן סיפוק או משמעות- בשביל מה בכלל לפתוח את היום. בנוסף, ריקנות היא אחת התחושות המרכזיות שמטפלים בהן במסגרת שינויים במצב הרוח.
  • שינוייםקוגניטיביים:

ü      אחד התסמינים ה-DSMים הוא פגיעה בריכוז. רואים התדרדרות ואיטיות של חשיבה. חוסר הקשר והיכולת להתרכז הוא מאפיין חזק של דיכאון-לא מצליחים לשמור על חוט המחשבה.

ü      ישנן הטיות קוגניטיביות שליליות (נדון בהרחבה בהמשך): דיכאוניים מתאפיינים במשקפיים דיכאוניות דרכיהן הם משקיפים על העולם. למשל: ייחוס פנימי ושלילי- אני מסביר דברים כקשורים אליי ואם הם שליליים אז הם קשורים לתכונות שליליות שלי, מאפיינים שליליים שלי, דברים רעים בעולם קורים בגללי. ייחוס חיצוני חיובי- לדברים חיוביים יתנו ייחוס חיצוני. למשל: הצלחתי בבחינה, כנראה שהיא הייתה ממש קלה. אם נכשלתי- זה כי אני מטומטם.

ü      זה יכול להתקדם למחשבות אובדניות או מחשבות על מוות.

ü      מאפיין  נוסף של חשיבה דיכאונית הוא רומינציות: התרגום המילולי הוא העלאת גירה מחשבתית. אנשים שטוחנים מים במחשבות שלהם. כולנו עושים זאת לפעמים, זו איזשהי התעסקות בדברים שליליים שקורים לנו, חוויות שליליות והרגשות שליליות. זו התעסקות לא פרודוקטיבית ולא מוכוונת פתרון. זה ה"למה": אבל למה הוא לא אוהב אותי? למה הוא לא רוצה אותי? זו החוסר יכולת להשתחרר מה"למה" הזה, וזה ממש לופים מחשבתיים, חשיבה מעגלית סגורה, בדומה להעלאת גירה. זו צורת חשיבה ואנשים דיכאוניים מאוד נוטים לרומינציות או להיפך: אנשים שנוטים לעשות רומינציות כדרך התמודדות הם בסיכון מוגבר לדיכאון.

  • פגיעהבמוטיבציה: קשורה לכל המאפיינים האחרים- שינויים במצב רוח, שינויים קוגניטיביים ושינויים פיזיולוגיים. הרעיון הוא להדגיש שאנשים דיכאוניים הם חסרי מוטיבציה לחיים. התאבדות היא הביטוי החזק ביותר לתחושה הזו: אין טעם לכלום, אז עדיף למות. אנשים דיכאוניים מתקשים לעשות את הפעולות הבסיסיות ביותר: לצאת מהמיטה, להתלבש וכו'. זה מגיע פחות ממקום אדיש כמו בסכיזופרניה, אלא ממקום הייאוש, של מה הטעם, בשביל מה לעשות את זה? בכל מקרה כל דבר שאעשה לא יצליח, אז בשביל מה לנסות בכלל? (מתקשר לחשיבה השלילית והפסימית). בכל מקרה כל דבר שאעשה לא ישפר את ההרגשה העצובה והמיואשת שלי וחוסר הסיפוק שלי (קשור לאנהדוניה).
  • שינוייםפיזיולוגיים: המרכזי בהם הוא עייפות, חוסר כוחות ואיטיות פסיכומוטורית. האדם הדיכאוני אף סובל מכאבים סומטיים יותר: מתלונן על כאבי ראש, כאבי בטן או שרירים. הם גם פגיעים יותר למחלות, יש ירידה בתפקוד המערכת החיסונית. השינויים הפיזיולוגיים שיופיעו ב-DSM: איטיות פסיכומוטורית, שינויים בשינה, שינויים בתיאבון, עלייה/ירידה במשקל. השינויים הפיזיולוגיים גם קשורים לירידה במוטיבציה, כי אם לאדם קשה וכואב ואין לו כוח לצאת מהמיטה, אז זה מתקשר גם לזה שאין לו מוטיבציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>