דיסתימיה- דיכאון שקט

 הדיכאון הקליני – המצב המגביל המפריע באופן מהותי לנפש ולתפקודה הוא המצב המוכר יותר והמדובר יותר בתקשורת. במקרה זה אנשים אינם מצליחים לפעמים אפילו לצאת מהבית (ואפילו מהמיטה) לזמן ממושך, מתקשים לנהל תפקוד חברתי משפחתי או תעסוקתי סביר וכל אלה באים יחד עם עצבות, ייאוש, חוסר תקווה ולפעמים למחשבות רעות ומפחידות. התמונה הזו אינה מתאימה לאנשים רבים שמרגישים שהם בדיכאון אבל לאו דווקא דיכאון מלא, יותר מצב רוח ירוד שעדיין אפשר לתפקד עימו, אם כי לא בהנאה מרובה. ואכן, ספר האבחנות הפסיכיאטרי ה- DSM, כולל גם הפרעה "קלה" יותר – אבל למעשה רק לכאורה היא קלה יותר- דיסתימיה.

מדובר במצב של דיכאון מתון יחסית שלא גורם להפרעה תפקודית משמעותית, הנמשך לכל הפחות שנתיים, ובתקופה זו האדם חוות תקופות של עצבות אבל הסימנים המרכזיים הם תחושה של חוסר סיפוק, עצבות כלשהיא, עייפות, קשיי ריכוז, חוסר ערך ועוד. לבנוסף צפוי להרגיש לחות שני סממנים נוספים: שינויים בתיאבון (בעיקר חוסר תיאבון אך גם יתר תיאבון), בעיות בשינה, בעיקר יקיצה מוקדמת אך גם קושי להרדם, ערך עצמי ירוד, העדראנרגיה, קושי להתרכז, בעיה קשה בקבלת החלטות. אחד המסימנים החשובים המבדילים בין דיכאון לדיסתימיה הוא ימים של מצב לא ירוד שהופיעו מידי פעם, לפעמים בקביעות, לאורך התקופה הנידונה.

הטיפול בדיסתימיה מורכב יותר. אמנם הוא יכול להיות תרופתי, אבל פעמים רבות תרופות עוזרות רק חלקי ולכן הטיפול פעמים רבות הינו רגשי או שילוב של שניהם. טיפול רגשי, בין אם רגשי-דינמי או קוגניטיבי התנהגותי (לפי ההתאמה האישית) עוזר לחיזוק הערך העצמי, והתמקדות בשינוי העצבות והשינויים הנלווים. יש לציין כי לשינה תקינה יש משמעות רבה בכך. בכל מקרה, שווה שלא לוותר ולהגיע לטיפול אשר יכול להשפיע לעיתים מהותית על איכות החיים.

חזרה לעמוד הבית- הפסיכיאטר ד"ר אילן טל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>