כתבה לטיים אאוט ילדים
הילדים הם הכל בשבילנו, כך אנו אומרים לעצמנו ולילדים, להורים ולחברים, וגם מרגישים כך. הילדים שלנו מעניקים לנו תחושות של משמעות, של שמחה ושל אושר. באוירה הישראלית העכשוית הילדים הופכים להיות מרכז העולם של ההורים. דברים רבים מוכפפים לצרכים של הילדים- לוחות הזמנים, העבודה, החופשות המשפחתיות, ובעצם מה לא. אנחנו כל כך רוצים להעניק לילדים את כל הטוב שהעולם יכול לתת להם. החל מלימודים, חוגים, ועד הכלה, חום ואהבה. רבים מאיתנו מרגישים שהם רוצים לתת לילדים מה שהן עצמם לא קיבלו או מה שהורינו שלנו רצו לתת אבל לא הצליחו או לא יכלו לתת. לא נדיר לשמוע, בעיקר בהדרכות הורים, שההורים מספרים על החוויות האישיות שלהם עצמם כילדים של הוריהם, ועד כמה חוויות אלו קובעות היום את ההורות שלהם עצמם. כך, הורים מנסים להעניק חום או בטחון או תחושת עצמאות, תחושות שהם עצמם הרגישו שלא קיבלו או לא קבלו מספיק. אבל מה באמת קובע את הפרמטרים הרגשיים האלה, את ההכלה האהבה והחום האנושי שאנו כה רוצים להעניק? חלק בוודאי יציינו כי ככל שההורים מעניקים יותר, אולי עושים יותר, בכך הם נותנים יותר לילדים והילדים הופכים להיות טובים יותר. אבל עשייה עם הילדים ופעילות איתם, אינם תמיד דבר מרכזי. לשהות המשותפת של ילד והורה בלי פעילות, באותו חלל רגשי ופיזי, בלי התכווננות לעשייה, היא דבר חשוב מאד. להיות עם הרגע, ולא רק לפעול או להשיג דבר מה. מרכיב חשוב של השקט במערכת המשפחתית והוא אנחנו, ההורים.
יהיה זה אולי מפתיע ואולי ברור מאליו, אך הורות טובה נגזרת הן משלווה רגשית והכלה עצמית של כל הורה בנפרד לגבי עצמו, והן מאופי הקשר הזוגי בין ההורים לבין עצמם, וכמובן כל זה בהתייחסות לילד.
הורה נדרש לראות את הילד כל הזמן. לראות אותו פיזית, אבל בעיקר רגשית ונפשית. להכיר את רגשותיו, להתייחס אליהם, ולהעניק לו תחושה שהוא מובן ומוגן, בתחילה במסגרת המשפחתית ואחר עם עצמו. ההורה יכול להעניק זאת, כאשר הוא בעצמו מרגיש ורואה את עצמו, חש בטוח, שליו, ונינוח עם מי שהוא עצמו. הנינוחות הזו מושגת בכל מיני דרכים, אשר בבסיסם עומדים (תמיד) תהליכים פסיכולוגיים ורגשיים כאלה ואחרים. בכל מקרה, רדיפה אחרי הזנב של עצמנו לא מאפשרת אפילו להתחיל את התהליך. אם אנו עסוקים ומתרוצצים כל היום, איך נוכל להיות פנויים לעצמנו או לילדים? במובן הזה, זמן איכות להורים, המכיל בתוכו מנוחה, חיזוק הקשר הזוגי או הקשר עם עצמנו, ומידה מסויימת של הנאה מהשלווה, הוא זמן חשוב עבור הילדים. הורים אשר לוקחים זמן איכות לעצמם, יכולים לחזור לילדים שקטים יותר, מכילים יותר, הורים יותר. כדאי לקחת זמן איכות לשהות עם עצמנו, כיחידים וכזוג, דבר אשר יוכל לתת לנו יותר כוח לילדים וגם יאפשר, בסופו של דבר, שהות משותפת ושקטה עם הילדים עצמם. הילדים שלכם עוברים דרך הנשמה שלכם. אל תשכחו לטפח אותה. בהצלחה.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

צפו בקליפ על גיל ההתבגרות:


Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>