דמנציה היא מצב בו נפגע התפקוד הקוגניטיבי של אדם, כלומר יכולתו לחשוב, לזכור ולהתמצא. מרבית הדמנציות הן מסוג אלצהיימר, כלומר מצב נוירולוגי שסיבתו עדיין נחקרת. הטיפול הנכון מתמקד במניעת הידרדרות אצל אדם שכבר אובחן, זאת מכיוון שאין היום טיפול אשר משיב את המצב לקדמותו. לציין כי אלצהיימר גם פוגעת בתפקודו של אדם עד פגיעה בתפקוד יומי, והיא מתאפיינת בהידרדרות איטית.

חשוב לזכור שהפגיעה הראשונה בזיכרון היא בזיכרון לטווח קצר, כלומר של מידע שהתווסף לאחרונה, כמו למשל "היכן שמתי את המפתח" או "איך קוראים לירקן". וכן בדיוק נעוצה הבעיה

מה אפשר או כדאי לעשות? ראשית חשוב להיות ערים למה שקורא, כלומר לשים לב כאשר מופיעים התסמינים הראשונים, אז ראשית הבה נפרט מהם הסימנים

1.קושי ברכישת מידע חדש, ההתנהלות היומיומית מתבצע על בסיסו של מידע אשר נרכש לפני שנים, מידע חדש אשר נרכש לא נשאר במערכת אלא נאבד ויש צורך ללמדו שוב.

2.קשיי זיכרון, כאמור בעיקר זיכרון לטווח קצר. לדוגמה, האדם יכול לשכוח דברים פעוטים כמו מה הוא אכל לצהריים, אך לזכור בפרטי פרטים מה קרה בעת עלייתו ארצה.

3.קשיי התמצאות- התמצאות בזמן- בלבלו לגבי השעה או היום, זה דווקא מתחיל עם בלבול לגבי השנה והחודש ולבסוף גם התאריך והיום, התמצאות במקום- בעיקר ברחוב או בבית עצמו, למשל אדם יחשוב שהוא אצל הבן כאשר הוא נמצא אצל הבת, ובשלבים מאוחרים יותר גם התמצאות באנשים.

אז מה ניתן לעשות?

1.בתחום התרופתי קיימות מספר קבוצות של תרופות אשר מאטות קצב הידרדרות קוגניטיבי כלומר מעכבות את המשך התהליך. אם כבר יש סימנים, כדאי מאד להתייעץ עם הרופא.

2.2. ניהול רשימות- בשלבים הראשוני אפשר להיעזר בפנקס וברישום ב]פנקס למשל כדי לזכור משימות או תאריכים.

3.סדר יום מאורגן- סדר היום המאורגן מסייע לאדם להתמצא היטב בזמן. למשל אם הוא מטייל בשעות הבוקר, עם הזמן, במידה ותהיה לו התלבטות, הוא יוכל לזהות את שעת הבוקר לפי הפעילות.

4.לכבד את האדם ולא לפגוע בו. נראה טריוויאלי, אבל אמירות כמו "נו, טוב, סבא כבר לא יודע מה קור איתו כל כך" עלולות להעליב ואינן משפרות כלל. הסובלים מדמנציה אינם נפגעים בליבם, כך שהם עדיין מרגישים ועלולים להיפגע.

5.לשים לב לתסמיני דיכאון- מצב רוח ירוד הינו שכיח ואכן יוצר מעטה של ירידה בתפקוד ובלבול יתר. אם קיים דיכאון (חוסר חשק, שינויים בתיאבון ובשינה) יש לטפל בו.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>