מה עושים כאשר הדיכאון נמשך שנים רבות, בין אם באופן רצוף או לסירוגין? זוהי בעיה קשה, ולמרות שרוב הסובלים מדיכאון מחלימים, כשהיא מופיעה היא גורמת לנכות תפקודית ונפשית קשה.

1. אם לא לקחתם תרופות עד עכשיו- הגיע הזמן לנסות… תרופות אמורות לפתור את הבעיה ל-70% לפחות מהסובלים.

2. אם לא הלכתם לטיפול קוגניטיבי התנהגותי עד עכשיו- הגיע הזמן ללכת! טיפול קוגניטיבי התנהגותי משולב עם תרופות כנראה יעיל יותר.

3. קיבלת כבר טיפול תרופתי ראשוני- לנסות לעבור לתרופה מקבוצה אחרת, או להחליף תרופה לתרופה מאותה קבוצה, תלוי כמה זמן ובאיזה מינון לקחתם.

4. קיבלתם כבר כמה תרופות- נסו טיפול תרופתי פסיכיאטרי נוסף (אוגמנטציה)- כלומר תרופה נוספת המחזקת את התרופה הראשונה.

5. ואם אין בררה, הדיכאון נמשך שנים ללא פתרון, יש לשקול טיפול בחשמל (אגב, עם כל הפחד מהטיפול הזה, והוא אכן מעורר חשש, הוא נחשב בטוח ויעיל!!)

6. יש טיפול חדש יחסית בארץ ובעולם של גירוי מגנטי- TMS, ויש לי חבר טוב מבאר שבע שעוסק בטיפול ע"י EEG- ד"ר דורון תודר (שהוא גם איש מקסים אגב).

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

2 Responses to דיכאון עמיד

 1. מאת אירית:

  על מה בדרך כלל ממליצים הרופאים אם לאחר טיפול בשתי תרופות ממשפחת ה-SSRI ושתי תרופות ממשפחת ה-SNRI אין השפעה על דיכאון, כלומר אין הטבה במצב?
  האם יש בכלל קשר בין מחסור בסרוטונין, נוראפינפרין או דופמין למצב דיכאוני?
  האם חברות התרופות מעוותות את התמונה כשהן משתמשות בטיעון זה כהצדקה לשימוש בתרופות אלו?
  האם נכון לאמר לגבי תרופות אנטי-דיכאוניות, שכמו שאם אספירין עוזר לכאב ראש, אין להסיק מזה שאנו סובלים מכאב ראש בגלל מחסור באספירין?

  • מאת Dr. Ilan Tal:

   שלום רב,
   שאלה מורכבת. לפי המחקרים יש קשר בין רמות החומרים לבין התגובה החיובית לדיכאון. אין הדבר אומר בהכרח שחומרים אלו קשורים ישירות לדיכאון- יכול להיות שהם סימנים לדבר אחר, שעדיין לא זיהינו. בחלק אחר של המחקרים יש הוכחה לקשר בין דיכאון לבין הרמה של החומרים השונים בנוזל המוח למשל, לבין מצב רוח.
   לחברות התרופות אכן יש אינטרס למכור את מה שהם מייצרים, אבל הם מייצרים מראש, תרופות שמשפיעות על חומרים שנמצאו קשורים במחקרים. הן לא יוצרות באופן מלאכותי את הקשר, מצד שני הקשר אינו חד-חד ערכי תמיד.

   בברכה,
   ד"ר אילן טל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>