דיכאון אחרי לידה במשך שנים הייתה תופעה המיוחסת לנשים בלבד – כמעט כל אישה תחווה שינוי במצב הרוח בימים הקרובים ללידה, תופעה המכונה baby blues (בייבי בלוז). אלא שלעיתים מצב רוח זה יתגבר ויימשך כמה שבועות ואף חודשים. הסימנים הנפוצים הם סימנים המאפיינים דיכאון קליני "קלאסי" – ירידה במצב הרוח, חוסר הנאה, שינויים בתיאבון ובהרגלי השינה, אי שקט, ועוד. נפוץ לראות כי נשים מפגינות חוסר חשק, ירידה בפעילות ובתפקוד, לעיתים עצבנות, בכי תכוף ולעיתים גם תחושת שליליות כלפי התינוק.

אלא שחוץ מהתינוק והאם ישנו גורם נוסף שלישי, שלא פעם נדחק הצידה. הגבר. ועל אף שנשים רבות אינן מבינות כיצד עבור הגבר תקופה זו עשויה לעורר תחושות של דיכאון, מחקרים חדשים מעידים כי 10% מהגברים סובלים מדיכאון אחרי לידה.

חשוב להבין כי התקופה הקרובה ללידה היא תקופה חיובית ומרגשת אך גם תקופה המהווה גורם ללחץ ותחושת סטרס. אבות רבים מביעים חשש מיכולתם לתפקד כהורים, חשש מההוצאות הכלכליות הנדרשות, הם נאלצים תקופה מסוימת לזכות לפחות יחס מצד נשותיהם ולא פעם גם לקבל את השינוי באוכלוסיית הבית בדומתה של החמות הבאה לסייע לבת ולרך הנולד. כל אלה משפיעים על האב הטרי ועל מצב רוחו, דבר המתבטא לא פעם בדיכאון.

אלא שלעומת נשים, גברים נוטים להגיב לתקופה שלאחר הלידה בהסתגרות ובהתכנסות פנימה, התנהגות אשר תבוא לידי ביטוי בשתיקות מרובות, ירידה בתקשורת הבין אישית, ניכור והתרחקות מהאישה ו/או המשפחה. ריבוי מריבות וויכוחים בין בני הזוג הם תוצאה של שינויים במצב רוחו של הגבר כמו גם, כאמור, התרחקות של הגבר ועיסוק יתר בעבודה או בבילויים מחוץ לבית.

אז מה עושים? הדבר החשוב ביותר הוא לנסות למנוע מצב של התרחקות או נתק בין בני הזוג – לשוחח לפני הלידה על התקופה הצפויה לאחר הלידה, לתאם ציפיות, ולנסות להחליט איך לפעול בתקופה הזו. שיחה עם מכרים וחברים שעברו תקופה דומה יכולה לסייע מאוד בללמוד מה לא לעשות או איך להתגבר על מכשולים. כאשר הניסיונות להתמודד עם השינוי כשלו והדיכאון מתגבר חשוב לפנות לייעוץ מקצועי, עדיף אצל פסיכיאטר מומחה או פסיכולוג.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>