מרגישים שאתם מפעילים את הנודניק אבל לא רק על השעון המעורר בבוקר? מעבירים כל משימה ליום אחרי או שבוע אחרי, דוחים את המשימות עד שכבר אי אפשר יותר ואז מבצעים אותם בלחץ או ברגע האחרון תחת ביקורת של אנשים מסביבכם, שלא לדבר על הבוס בעבודה? גם אתם מהאנשים שמתעצבנים עליהם לא פעם שהם מאחרים, אותם אנשים שלא יכולים לספור את כמות הפעמים שאמרו להם: "למה לדחות הכל לרגע האחרון?". אם כן, אז אתם לא לבד.

אנשים רבים, בעיקר סטודנטים, סובלים ממה שמכונה "דחיינות כרונית": הנטייה שלא לבצע משימות בזמן, בין אם קשורות בעבודה, בלימודים, בחיי המשפחה ועוד.

תופעת הדחיינות הכרונית מתרחבת בשנים האחרונות ולמעשה בעידן האחרון, בעיקר בשל עומס הגירויים שאנו מוצפים בהם, ההתפתחות הטכנולוגית שמאפשרת לנו לעשות כמה דברים במקביל אבל בעיקר דורשת מאתנו להספיק כמה שיותר בכמה שיותר תחומים.

ממה נובעת דחיינות כרונית?

דחיינות כרונית יכולה להיות קשורה לכמה קשיים רגשיים נפוצים. במקרה הראשון, היא מאפיינת אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, הפרעה אשר כוללת סימנים של שכחה, קושי בריכוז, קושי להתמקד לאורך זמן במטלה אחת, קושי לדחות סיפוקים ונטייה לאימפולסיביות. אחד התוצרים של הפרעה מעין זו היא גם דחיינות של משימות.

במקרים אחרים, דחיינות כרונית מחביאה קושי רגשי אחר – חרדה. חרדה לא להצליח, לא לבצע את המשימה כמו שצריך, חרדה ממשימות הדורשות אינטראקציה עם אנשים אחרים (למשל במקרה של חרדה חברתית), דחף בלתי נשלט לבצע משימות באופן משולם וחזרתי (למשל במקרה של הפרעה טורדנית כפייתית – OCD) ועוד.

נטייה לפרפקציוניזם גם היא עלולה להתבטא בדחיינות כרונית, כאשר הנטייה לבצע כל משימה בשלמות מביאה בדרך כלל לחוסר היכולת לעמוד בלוח זמנים ועם דחייה מתמדת של משימות.

דחיינות כרונית פוגעת בצורה משמעותית באיכות חייו של האדם ושל סביבתו בנוסף להתמודדות עם הקושי הרגשי שעומד מאחורי תופעת הדחיינות.

טיפול בחרדה, התמודדות עם הנטייה לפרפקציוניזם, טיפול בהפרעת הקשב וריכוז ורכישת טכניקות להימנעות מהדחיינות וארגון סדר היום בצורה יעילה יותר, הן הדרך הטובה ביותר לשפר את איכות החיים ולפתור את בעיית הדחיינות.

מומלץ לפנות לאיש מקצוע מומחה (פסיכיאטר או פסיכולוג), לשם אבחון הסיבה העיקרית בגינה מופיעה הדחיינות וכן כדי לשקול את הטיפול המתאים ביותר, בהתאם לאבחנה ובהתאם לצרכים ולהעדפות של המטופל.

לעמודי תוכן נוספים: קוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>