איך בכלל הכל התחיל?? למה הוא צריך את הסם?? מה זה נותן לו להיות ליד המחשב כל היום והלילה?? שאלות רבות כגון אלו שואלים בני משפחה וחברים של מכורים. כפי שהסברנו בפוסט הקודם, אודות סוגי התמכרויות, קיימות התמכרויות משני המינים – התמכרות לחומרים כימקליים (כגון סיגריות, סמים, אלכוהול) והתנהגויות התמכרותיות (כגון התמכרות להימורים, קניות, משחקי מחשב, מזון, עבודה ועוד).

כפי שמאפייניהם של התמכרויות אלו דומה כך גם הסיבות לקיומן. להלן הגורמים העיקריים להתפתחותה של התמכרות:

השפעה משפחתית – ילדים הנולדים להורים מכורים הם בסיכון גבוה מאוד למצוא עצמם מכורים בהמשך חייהם מאשר ילדים שלא נולדו להורים מכורים. נמצא כי התמכרות יכולה לעבור בתורשה, כלומר באופן גנטי, כך שמוחו של תינוק להורים מכורים נתון הרבה יותר לסיכון לפתח התמכרות. החלק הקדמי במוח האחראי על יכולת השיפוט והעמידה מול דחפים שעלולים לפגוע באדם, הוא החלק הנפגע בעת התמכרות. מכאן שהיכולת של ילד שנולד להורים מכורים, לעמוד אל מול דחפים לעשן, לשתות וכו' בהמשך חייו, היא יכולת פחותה יותר מאשר ילדים ללא השפעה גנטית זו. הפן הגנטי איננו הפן היחיד של ההשפעה המשפחתית בהתמכרות. הורים שאינם מטפלים בהתמכרותם מלמדים את ילדיהם, מיום היוולדם, מהו אורח חיים התמכרותי וכמו בכל דבר אחר בחינוך, אופן ההתנהגות של ההורים מהווה מודל התנהגות עבור הילדים בהמשך חייהם.

השפעה חברתית -נוגעת בעיקר למושג לחץ חברתי התופס מקום רב בתהליך ההתבגרות של ילדים ובני נוער. הרצון להיות חלק מ… שייך ל.. או פשוט "כמו כולם" עלול לגבות מחיר כבד מילד שעלול להפוך למבוגר מכור. (טיפול בחרדה חברתית)

קשיים נפשיים – רבים מתארים את תחושת ההנאה, הרוגע והשלווה בעקבות שימוש בסם כתחושה שאי אפשר להשיג אחרת. שימוש בסם או בריחה להתנהגות התמכרותית היא פעמים רבות מסווה או דרך התמודדות עם טראומות מהילדות (בדרך כלל טראומה בעקבות תקיפה מינית) או עם קשיים נפשיים בהווה. נפוץ מאוד שאנשים הסובלים מחרדה או דיכאון מוצאים מזור לנפשם באמצעות שימוש בסמים או אלכוהול או באמצעות בריחה ל"מרחב המוגן" של ההתנהגות ההתמכרותית הממלאת את חייהם. כמובן שהתמכרות איננה הפתרון להתמודדויות אלו, בעיקר לאור העובדה שלאורך זמן ההתמכרות איננה עונה על אותם צרכים ראשוניים ויש להגבירה על מנת להגיע לאותה תחושה של רוגע. זאת ועוד, מאפיינה של ההתמכרות ותופעות הלוואי שלה גורמות לתחושות חרדה או דיכאון בעוצמה גבוהה הרבה יותר, או אז השימוש בסם (או כל דבר אחר שסייע בהפגת התחושות) הופך הכרחי וחסר שליטה.

מסיבה זו פעמים רבות טיפול בהתמכרויות כולל הן גמילה פיזית והן המלצה על ידי פסיכולוגפסיכיאטר או מאיש מקצוע אחר בתחום בריאות הנפש אודות טיפול בחרדה, בדיכאון או כל גורם נפשי אחר, על מנת לסייע לאדם לא לחזור שוב להתמכרות על רקע אותן נסיבות.

לעמודי תוכן נוספים: , קוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה? 

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>