המערכת של בריאות הנפש עדיין חולה. למה הדבר קורה? הסבר קצר
בשנת 1994 כאשר הוחל חוק ביטוח בריאות ממלכתי, הפסיכיאטריה הוצאה לזמן קצר מהחוק. כלומר, קופות החולים לא קבלו את האחריות לבריאות הנפש. הסיבה היתה רצון לבצע רפורמה בבריאות הנפש כלומר צמצום האשפוז והגדלת השירותים האמבולטוריים (המרפאתיים). צמצום האשפוז אמנם קרה, השירותים האמבולטוריים לא גדלו, ובאופן הדרגתי מטופלים של בריאות הנפש מצאו את עצמם ללא מענה מרפאתי. במקביל, החלה חקיקה פרטית, במקור ביוזמתה של חברת הכנסת תמר גוז'נסקי, לתת למטופלים בבריאות הנפש זכויות שיקום, מה שמכונה כיום "סל שיקום" (יש על זה כתבה שלי כאן באתר). כתוצאה מכך, נוצר בהדרגה מצב בו שירותי בריאות הנפש המרפאתיים שהיו בחסות המדינה לא גדלו או הצטמצמו, בעוד חוק פרטי חייב את המדינה לתת שירותי שיקום.

מדוע חשוב ששירותי בריאות הנפש ינתנו על ידי קופות החולים, בעצם מה רע במה שיש עכשיו?

המון סיבות, להלן העיקריות בלבד:

1. כאשר שירות ניתן על ידי הקופה, היא מחוייבת לסטנדרט מסויים של טיפול לפי החוק. כאשר השירות ניתן על ידי המדינה היא לא מחוייבת לתת טיפול ברמה כזו או אחרת.

2. משרד הבריאות לא צריך להיות ספק שירותי בריאות, הוא צריך לפקח עליהם. יש הבדל משמעותי בין לתת שירות לבין לפקח עליו ולדאוג שהוא ניתן היטב.

3. שירותים הניתנים במסגרת הסל מעודכנים תקציבית לפי גודל האוכלוסיה וגילה. שירותי בריאות הנפש שאינם נכללים היום בסל, לא מעודכנים לפי גודל האוכלוסיה למשל.

4. לקופות החולים אינטרס שאנשים לא יאושפזו ולכן הן יעדיפו לפתח טיפולי יום בקהילה.

חברים שלי אומרים לי כל הזמן, שבגלל שאני פסיכיאטר פרטי, בעצם אני צריך להיות שמח שכך הדברים קורים. אז זהו, שלא. אני ממש לא רוצה שאנשים יגיעו לפסיכיאטר פרטי כי אין להם בררה, אני רוצה שיגיעו כי הם בוחרים והם מעדיפים שירות ברמה פרטית. אני באופן גורף בעד שירות ציבורי טוב וחזק.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Join the forum discussion on this post - (1) הודעות
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>