הוא חוזר כל יום הביתה לסדר יום קבוע שכולל בעיקר את השהות שלו עם עצמו, במעין עולם פנימי משלו, עוזר בבית, אבל כמעט לא מדבר, אין לו הרבה חברים או בכלל – הוא לא כל כך מסתדר עם אנשים ואנשים לא כל כך מסתדרים איתו – הוא לא מבין למה אבל למד כבר לחיות בלי זה, למרות שלפעמים נראה לך שהיה רוצה להיות יותר בחברה. בדרך כלל אתם מסתדרים טוב, הבעיה היא שהוא לא מבין את הילדים, לא מצליח להקשיב להם באמת או לדבר איתם ובעיקר רוצה שקט. לפעמים זה נראה שהוא פשוט לא יודע איך לתקשר.

קושי ליצור קשר עם אנשים, קושי לבטא רגשות, מחשבות או רצונות, קושי להבין את מה ש"בין השורות" או את הבעות הפנים של אדם שנמצא מולנו מוגדר פעמים רבות כבעיות או חסר בתקשורת בין אישית.

לא פעם, קשיים אלו ליוו את האדם עוד מילדותו, הוא למד להתגבר עליהם, להיות לבד, למצוא את המקצוע שדורש הכי פחות תקשורת וגם את בת הזוג המתאימה לו. לאורך זמן, אנשים אלו מסתדרים ומוצאים את עצמם, אך בעיות עלולות לצוף על פני השטח במקרים שונים – עם הילדים, לאור קידום בעבודה הדורש שיתוף פעולה עם צוות ובמצבים הדורשים מהם הבנה מעמיקה יותר של המסרים המילוליים שעוברים אליהם וכן תגובה מלאה, עמוקה יותר מצידם.

בעיות בתקשורת בין אישית יכולות לנבוע משני גורמים עיקריים: חרדה חברתית או הפרעה על הספקטרום האוטיסטי (אוטיזם, PDD ועוד). כיום המודעות לבעיות אלו, כאשר מופיעות בקרב ילדים היא גבוהה וברוב המקרים ניתן גם טיפול בעת האבחון, אלא שבעבר ילדים אלו, לא אובחנו והפכו למבוגרים הסובלים מבעיות בתקשורת.

הפרעה בציר האוטיסטי כוללת בהגדרתה מרכיבים אלו של חוסר תקשורת וחוסר יכולת להבין רמזים של תקשורת מילולית ובעיקר לא מילולית (הבעות פנים, מימיקה, תנועות ידיים מסוימות, מטאפורות, דימויים, ציניות וכן ביטויים של חוש הומור). במקרים לא מעטים, אנשים אלו אינם מבינים גם את הקושי שלהם, אינם מעוניינים בקשר או סובלים מהיעדרו. במקרים אחרים הם מבינים כי יש להם לקות כלשהי ומעוניינים להתגבר עליה באמצעות הדרכה מתאימה.

אנשים הסובלים מחרדה חברתית, מעוניינים בקשר, מעוניינים לבטא את עצמם טוב יותר ולהבין אחרים טוב יותר, אך מתקשים בתהליכים אלו ולא פעם סובלים מאוד.

חרדה חברתית מאופיינת בפחד משיפוט וביקורת של אנשים אחרים ("מה יגידו עלי… מה יחשבו עלי…הוא בטח חושב שאני מוזר…") ותגובה של פחד ובהלה בסיטואציות חברתיות המובילה להימנעות ממפגשים חברתיים ומתקשורת עם אנשים. אף על פי שהמקור לבעיות בתקשורת הוא חרדה, אנשים מבוגרים, שלא אובחנו בילדות כסובלים מחרדה, עלולים להראות כאילו הם לא מבינים מה מנסים להגיד להם, לא מצליחים לקרוא את מי שמולם או כאנשים שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי.

קשיים בתקשורת הנובעים מחרדה חברתית עלולים עם הזמן ליצור בעיות בקשר עם הילדים – כאשר ההורה לא מצליח להבין את המסרים שמעבירים ילדיו במשפחה או אליו באופן ספציפי, וכן כשהם לא מצליחים ליצור עמם תקשורת. כמו כן, מכיוון שאנשים הסובלים מחרדה חברתית מעוניינים בקשר הם נמצאים במצוקה, שלא פעם מתגברת עם השנים, ומביאה אותם לטיפול.

טיפול בבעיות תקשורת נעשה על ידי הדרכה ורכישת טכניקות הן בהבנה של המסרים שמעבירים אנשים מולנו והן בשיפור התקשורת עם אחרים – איך לגשת לדבר עם אנשים, מה אומרים בסיטואציות שונות וכן איך לבטא את מה שהאדם מרגיש. מרכיב משמעותי נוסף בטיפול בחרדה הוא נטרול המחשבות המעוררות חרדה – מה לעשות כאשר עולה מחשבה מפחידה של  "הוא בטח חושב עכשיו שאני ממש מוזר" ואיך להפסיק את מעגל ההימנעות. לעיתים טיפול מעין זה משולב עם טיפול תרופתי, אך חשוב שזה ייעשה בהתייעצות עם איש מקצוע, כאשר המומלץ הוא להתייעץ פסיכיאטר המכיר גם שיטות טיפול נוספות שניתן לשלב (כמו הרפיה, דימיון מודרך ועוד), על מנת להפחית ככל האפשר את המצוקה ולאפשר איכות חיים גבוהה יותר.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

2 Responses to בעיות בתקשורת בינאישית

 1. מאת נני:

  תודה על המאמר
  שאלה: איך למעשה אפשר לאבחן מבוגר, אם הוא על הספקטרום או סובל מחרדה? מאחר וגם כאשר המקור הוא חרדה האדם נראה ומגיב בדרך דומה למי שעל הספקטרום.

  • מאת Dr. Ilan Tal:

   שלום רב

   על רגל אחת, העניין המרכזי הוא הצורך בחברה. חרדתי ירצה חברה ויפחד ממנה, אדם על הספקטרום יזדק פחות לחברה וגם יחשוש ממנה. שניהם אולי יזדקקו לטיפול בחרדה בכל מקרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>