אם כבר שמעתם על המושג – ויסות חושי – סביר להניח ששמעתם עליו בהקשר של תינוקות וילדים. למעשה, קשיי ויסות באים לידי ביטוי בכמה אופנים ופעמים רבות מתקיימים גם בקרב מבוגרים.

נבחין בין שני רצפים הקשורים בבעיות בוויסות – האחד בעיות בוויסות חושי והשני קשיים בניהול עצמי.

וויסות חושי הכוונה למידת הרגישות כלפי גירויים המגיעים מבחוץ – הם יכולים להיות גירויים ברמה ויזואלית (אור חזק), ברמה השמיעתית (רעש חזק) או ברמה הטקטלית, כלומר של המגע. בדרך כלל נפוץ לראות בעיות בוויסות חושי בקרב ילדים הנמצאים על הספקטרום התקשורתי (אוטיזם, PDD), אך גם בקרב ילדים המאובחנים עם הפרעת ADHD.

בעיות בוויסות חושי נחלקות לבעיות של תת-תגובתיות ובעיות של תגובתיות יתר. בקרב ילדים הסובלים מתגובתיות נפוץ לראות אי יכולת לסבול גירויים, אפילו החלשים ביותר, שמבוגר לא יחוש בהם. כך למשל תווית הבגדים יכולה לגרום להם מצוקה רבה וכן בדים מסוגים שונים, תינוקות יסבלו מאוד מחיתולים וכל מגע קטן ילווה בבכי או ברתיעה. תת-תגובתיות היא התמונה ההפוכה – ילדים אלו זקוקים למגע חזק על מנת לחוש אותו, מרגישים צורך לגעת בהכל, מחבקים בעוצמה (לפעמים גם באופן לא מותאם), מעדיפים מאכלים מאוד מתובלים, עלול להפגין אלימות – שלמעשה מבטאת את הצורך בגרייה הטקטלית שחסרה להם

הרצף השני של קשיים בוויסות קשור ביכולת ניהול עצמי המכונה בספרות המקצועית "תפקודים ניהוליים". זוהי למעשה היכולת של האדם ליעילות עצמית, שליטה עצמית, תכנון לטווח קצר וארוך, התמודדות עם רצף מטלות ודחיית סיפוקים. בדרך כלל בעיות בוויסות מעין זה מאפיין אנשים – ילדים ומבוגרים- הסובלים מהפרעת קשב, ריכוז ואימפולסיביות ושקשה להם לתכנן את סדר יומם, לווסת את התגובות שלהם, קרי להימנע מתגובות אימפולסיביות, מתקשים לבקר, להתנהל ביום יום בין כל הדרישות (בין עם דרישות של שיעורי בית, למידה למבחן וסידור החדר ובין אם התנהלות בין דרישות העבודה, המשפחה, הזוגיות והילדים).

בדרך כלל נפוץ לראות מבוגרים הסובלים מבעיות בוויסות של ניהול עצמי, שכן היכולת לוויסות חושי נעלמת או מתמתנת עם הגיל ועם ההבשלה המוחית. לעומת זאת, קשיים בהתנהלות ממשיכים להתקיים גם בקרב מבוגרים. הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים קושי בניהול עצמי מעמיס מאוד על חיי היום יום ויוצר כשלים אשר באים לידי ביטוי, בין השאר, בתחושת תסכול והתפרצויות זעם.

אומנם, התמודדות עם האימפולסיביות וקשיי הריכוז המאפיינים יכולה לעשות באמצעות טיפול תרופתי, אלא שהיכולת לתכנן היטב את סדר היום ולהתגבר על הקשיים הניהול ושליטה עצמית נעשית בדרך הטובה ביותר באמצעות הדרכה על ידי איש מקצוע. לטיפול יש חשיבות בלמידת הרגלים חדשים ובאיתור המוקשים והטעויות שנוטים לחזור על עצמם.

מסיבה זו, חשוב האבחון המקצועי של הקושי (עדיף אצל פסיכיאטר או פסיכולוג המומחים בתחום) ולאחר מכן יהיה קל יותר לבחור את הטיפול המתאים ביותר להתמודדות והתגברות על הקושי.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים,  דיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>