d7a9d7a7d799d7a2d794-d7aad790כאמור מאמרים קודמים בעיית האלצהיימר והדמנציה, אינה פשוטה, ומשפחתו רבות נאלצות להתמודד עימה בכל מיני דרכים. נהוג לחשוב על המטופל הטיפוסי כגבר, ברם, שיעור האלצהיימר גבוה מעט יותר בקרב נשים. אגב, יש מחקרים שטוענים שבגילאים מבוגרים, הפער בין גברים ונשים גבוה ומגיע למספר אחוזים. בדרך כלל, אישה הסובלת מאלצהימר תובא על ידי המשפחה עם לפסיכיאטר תלונות של דיכאון ולא רק של שכחה או בלבול, תלונות שאופייניות אצל גברים. אבל כאשר מופיעים כבר שכחה ובלבול אצל נשים, מדובר לרוב בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, ואז יתכן ונראה כבר תוקפנות או אגרסיביות. כך, אשה שמשך חייה היתה שקטה, הפוך בשלבים מאוחרים יותר לתוקפנית, כועסת, לעיתים משליכה חפצים, צועקת ובלתי צפויה. המעבר הזה, גורם למשפחות רבות "להתעורר" ולהבין שמדובר בבעיה הדורשת טיפול.

הטיפול כולל- טיפול תרופתי (בעיקר בשלבים מסויימים), טיפול שיקומי וסיוע בענייני הבית, ולעיתים השגחה ע"י עובד. בכל מקרה, מעורבים בסיפור פסיכיאטר, עובדת סוציאלית, רופא המשפחה והמשפחה עצמה.

אם אתם מחליטים על סידור מוסדי כשהו- דבר שלרוב קורה בשלבים המאוחרים של המחלה, כדאי להעזר במשרד הבריאות. המשרד מחלק מה שנקרא בפיו "קוד" שמשמעותו הנחה בסידור מוסדי. הקוד מוענק לפי יכולת כלכלית ובהתאם לתור, כמות הקודים מוגבלת.

לרוב, כאשר מקבלים את הבשורה מהרופא הבודק שלאמא יש אלצהיימר, הדבר מעורר חרדה, מתח לחץ ופחד. יש לזכור שאלצהיימר מתקדם אמנם, אבל לאט, כלומר מהאבחון ועד פתרונות מוסדיים לוקח זמן, לעיתים שנים.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

2 Responses to אלצהיימר אצל נשים

 1. מאת מנאר:

  שלום
  שצי במעאן מנאר מחיפה אמא שלי חלתה במחלת אלצהיימר בשנת 2004 התחילו הסימנים היום היא מאושפזת בבית חולי שיקומי כי נפלא ושברה ירך ועברה ניתוח לאחורנה היא השתנתה לגמרי
  לא אוכלת כמו שצריך וצועקת המון והבעיה שאנחנו לא מבינים מה עובר עליה
  האם זה כאב או המחלה או שמציק לה משהוא ואני וכל המשפחה מתוסכלים נורא

  אשמח לקבל הססר שיכול להרגיע אותי ונבין מה יתכן שעובר על החולה

  • מאת Dr. Ilan Tal:

   קשה מאד לדעת מה עובר על אנשים אלו. התסכול בהחלט ברור. הייתי עם זאת ממליץ שתפגשו עם פסיכוגריאטר שיבדוק ויתן הסבר במידת הצורך.
   בברכה

   ד״ר אילן טל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>