גורמים חברתיים לאלימות ותוקפנות

תסכול – האמצעי היעיל ביותר להמריץ אדם לתוקפנות, הינו תסכול. המקור העיקרי להשקפה זו, הזוכה לקבלה נרחבת, הינה מהיפותזת ה'תסכול-תוקפנות' (frustration – aggression) של ג'ון דולארד. בצורתה המקורית, היפותזה זאת הצביעה על כך שתסכול תמיד מוביל לצורה כל שהי של תוקפנות ושתוקפנות תמיד נובעת מתסכול.

עם זאת, אנשים מתוסכלים לא תמיד מגיבים במחשבות, מילים או מעשים תוקפניים. הם יכולים להראות טווח נרחב של תגובות, החל מהתפטרות, חרדה, דיכאון וייאוש, ועד לניסיונות להתגבר על מקור התסכול. כמו כן, לא כל ההתנהגויות התוקפניות נובעות מתסכול. אנשים נוהגים בתוקפנות מסיבות רבות, ובתגובה לגירויים רבים (לדוגמא, מתאבקים או שחקני פוטבול).

בחינה של העדויות, מצביעה על כך שבין אם תסכול מעלה או נכשל בהגברת התנהגות תוקפנית, התוצאה תלויה במידה רבה בשני פקטורים. ראשית, נראה כי תסכול מעלה תוקפנות, רק כאשר התסכול הינו רב. כאשר התסכול הינו קל-בינוני, יתכן שלא תעורר תוקפנות. שנית, סביר שתסכול יגרום לתוקפנות כאשר הוא נתפס כשרירותי או לא לגיטימי.

פרובוקציה ישירה – עדויות מצביעות על כך שהתעללות גופנית והעלבה מילולית מאחרים, לרוב מביאה להתנהגות תוקפנית. ברגע שמתחילה תוקפנות, היא לעיתים קרובות מדגימה דפוס של החרפה, וכתוצאה מכך אפילו העלבה מילולית קלה יכולה להביא לתהליך בו מוחלפות פרובוקציות חמורות יותר ויותר.

אלימות בטלוויזיה – ככל הנראה קיים קשר בין תוקפנות וחשיפה לאלימות בטלוויזיה. ככל שילדים צופים ביותר אלימות בטלוויזיה, כך גדלה רמת התוקפנות שלהם כלפי אחרים. חוזקו של קשר זה מתגבר עם הזמן; ממצא זה מצביע על האפקט המצטבר של אלימות בטלוויזיה. דאגות דומות הובעו בכל הנוגע למשחקי מחשב עם עלילה אלימה. יש מחקרים המראים שמתבגרים עוברים דהסנסיטיזציה להתנהגות רצחנית, לאחר חשיפה חוזרת למשחקי מחשב, במיוחד אם במסגרת תפקידם במשחק הם הורגים אויבים וירטואלים.

יש לציין כי מדובר באנשים מהאוכלוסיה הכללית וכלל אין קשר כאן לפסיכיאטריה.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>