אילמות סלקטיבית

אילמות סלקטיבית הוא קושי רגשי המופיע על פי רוב אצל ילדים, ומתאפיין בהבחנה בין מצבים בהם הילד מדבר ללא קושי, באופן חופשי לבין מצבים הפוכים בהם הילד אינו מדבר כלל (ומכאן שמה של התופעה במהלכה הילד מתנהג כאילם). לעיתים במצבים בהם הילד לא ידבר הוא יצליח לתקשר באמצעות מחוות גופניות, ג'סטות או באמצעות מילים בודדות.

אילמות סלקטיבית יכולה להופיע באופן בו בבית הילד ידבר באופן חופשי ובגן או בבית הספר לא ידבר כל זמן שהותו במסגרת. באותו אופן, יכולה להופיע התמונה ההפוכה, כלומר, במסגרת החינוכית הילד ידבר ללא קושי ובבית או דווקא עם קרובים ומכרים לא ידבר כלל. ברוב המקרים מוכרת התמונה הראשונה שהוצגה והיא תקשורת פתוחה עם ההורים והאחים בבית וסגירות מול אנשים וילדים מחוץ לבית, אך לא מן הנמנע שתופיע גם האפשרות ההפוכה.

בילדים שונים, אילמות סלקטיבית יכולה להראות קצת אחרת, כך למשל ישנם ילדים אשר מרבים להשפיל עיניים, אחרים מדברים בלחש ויש הנמנעים מיצירת קשר עין, אך המשותף לכולם היא ההבחנה החדה בין מצבים של דיבור חופשי לבין אילמות קיימת.

אבחנה של אילמות סלקטיבית נערכת לאחר שנשללו בעיות התפתחות, עיכובים שפתיים או בעיות רפואיות אחרות. או אז יש לפנות לאבחון של פסיכיאטר או פסיכולוג, המתמחים באבחון וטיפול בילדים ויכולים לקבוע כי התנהגות הילד נובעת ממקור רגשי.

אבחנה של אילמות סלקטיבית ניתן לערוך החל מגיל צעיר (כבר מגיל 3) עוד במסגרת הגן וחשוב לעשות אותה מוקדם ככל האפשר. הורים רבים נוטים לראות בהתנהגותו של הילד, בעיקר אם שותק במסגרת החינוכית ומדבר בבית, כביטוי של ביישנות, ובכך עשויים לגרום להחמרת הקושי או העמקתו.

אבחון מוקדם יאפשר הן להעניק טיפול מיידי והן למנוע השלכות ופגיעה בתפקוד הילד. לאילמות סלקטיבית השלכות הן על התפקוד הלימודי של הילד, החברתי והרגשי, אשר כולם משפיעים באופן ישיר על הדימוי העצמי של הילד ועל מידת המצוקה שהוא חווה. אילמות סלקטיבית מופיעה לרוב על רקע של חרדה והטיפול הינו טיפול המתמקד בהפחתת החרדה וחשיפה הדרגתית למצבים המחייבים דיבור. הטיפול הנכון הוא טיפול משולב, הכולל טיפול במחשק, אלמנטים קוגניטיביים התנהגותיים והדרכת הורים.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בדיכאוןהפרעות קשב וריכוזדיכאון בילדיםהתקף חרדה

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>