אילמות סלקטיבית היא מושג המתאר קושי רגשי שבדרך כלל מופיע בקרב ילדים. אילמות סלקטיבית באה לידי ביטוי בהבחנה בין מצבים בהם הילד מדבר באופן חופשי, ללא קושי, לבין מצבים בהם הילד מתנהג כאילם, ואינו מסוגל לדבר. כך למשל ישנם ילדים אשר בבית מפגינים יכולת תקינה של דיבור התואמת את גילם ואת רמת התפתחותם, בעוד שבמסגרת החינוכית (גן או ביה"ס) הם אינם מסוגלים לדבר ושותקים במשך כל זמן שהותם במסגרת זו. ייתכן גם מצב הפוך בו ילדים מצליחים לתקשר בביה"ס, אך שותק ואינו מצליח לפתח שיחה תקינה בבית.

בדרך כלל נפוץ יותר לראות שילדים הסובלים מאילמות סלקטיבית, מדברים באופן חופשי עם הוריהם או אנשים קרובים ומתקשים לשוחח במסגרות חוץ ביתיות. לעיתים, באותם מצבים בהם ילדים אינם מדברים, הם מצליחים לתקשר באמצעות מחוות גופניות, סימני תקשורת אחרים או באמצעות מילים בודדות. חשוב לזכור שילדים שונים, הסובלים מאילמות סלקטיבית, מתנהגים באופן שונה ומבטאים אחרת את קשייהם, כשבירור עם ההורים ועם הדמות במסגרת החינוכית יכולה להאיר על השינוי שחל בילד בדרך בה הוא מתקשר עם הסביבה.

קושי מעין זה מוגדר כקושי רגשי, לאחר שנשללו בעיות גופניות או עיכובים התפתחותיים רלוונטיים. אבחון מקצועי של אילמות סלקטיבית נעשית על-ידי פסיכולוג או פסיכיאטר המומחים בטיפול בילדים. כאשר עולה חשד לתופעת האלימות הסלקטיבית חשוב לפנות בהקדם לאבחון, כאשר אבחון זה ניתן לערוך כבר מגיל הגן.

לאבחון מוקדם חשיבות הן לשם טיפול מיידי והן לשם מניעה של השלכות האלימות על תפקודו של הילד. במקרים רבים, אילמות סלקטיבית קשורה בפגיעה בתפקוד הלימודי, החברתי והרגשי של הילד – ישנם ילדים אשר נדחים על-ידי בני גילם, אחרים חווים ירידה בהישגים הלימודיים שלהם וישנם אשר סובלים בשני הביטים אלו, המשפיעים באופן ישיר על דימויו העצמי של הילד ועל מידת המצוקה שהוא חווה. בכל גיל ובכל חברה תקשורת מילולית היא חשובה ומשמעותית, אך בתקופת הילדות היא קריטית אף יותר – זו הדרך ליצור קשרים עם בני הגיל, לרכוש כלים ומיומנויות חברתיות אשר יסייעו לו בבגרותו, להתקדם מבחינה לימודית, לקבל פידבק חיובי מהסביבה ולחוש בעל ערך ויכולת.

הטיפול המומלץ באילמות סלקטיבית הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) המותאם לילדים, המלווה בהדרכת הורים עקבית.

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדהקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהטיפול בדיכאוןמצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>