רבים שואלים אותי איך הכי טוב לטפל בדיכאון? מה כדאי – תרופות או טיפול פסיכולוגי או אולי שניהם? ואכן החלוקה העיקרית בטיפול בדיכאון היא בין טיפול תרופתי לבין טיפול שאינו תרופתי. שנית, חשוב לדעת כי ההחלטה כיצד לטפל בדיכאון היא החלטה התלויה בחומרת הדיכאון ובגורמים אישיותיים של האדם.

טיפול תרופתי הוא הטיפול הקל ביותר, נוח וזמין והתרופות של ימינו כמעט ואינן כוללות תופעות לוואי (תופעות לוואי שכן עלולות להופיע קשורות במערכת העיכול: בחילות, כאבי בטן וכדומה). יחד עם זאת, זמן השפעת התרופות נע לרוב בין שבועיים לחודש ובזמן זה ממשיך הסבל לא רק של המטופל, אלא גם של משפחתו. חסרון משמעותי יותר של טיפול בדיכאון על ידי תרופות בלבד הוא יצירת תלות. נטילת תרופות ללא ניסיון לבחון את מקור הדיכאון ואת הדרכים להתגבר עליו באופן עצמאי מותירה את המטופל תלוי בתרופות לאורך זמן רב.

טיפול שאינו תרופתי, אך גם אינו פסיכולוגי, הוא טיפול בחשמל. רבים נרתעים ממנו ומפחדים אפילו לשמוע עליו, אך לאורך השנים נרשמה לו הצלחה רבה, תוך סיכונים מועטים מאוד ולעיתים כדאי לבחון אפשרות זו.

כאמור, החלטה על הטיפול המתאים תלויה הרבה בחומרת הדיכאון. בדיכאון קל טיפול פסיכולוגי יכול לסייע בחיזוק הביטחון, דרך ההבנה הרגשית של האדם את קשייו ויש לו הצלחה גם במניעת דיכאון לטווח הרחוק.

במקרה של דיכאון ברמה בינונית – קשה פחות מומלץ הטיפול הפסיכולוגי הקלאסי, אבל לעומת זאת, מומלץ טיפול קוגנטיבי התנהגותי. טיפול קוגנטיבי התנהגותי הוא טיפול קצר טווח, יעיל שדורש שיתוף פעולה ומאמץ של המטופל, ולכן מתאים יותר לאנשים המסוגלים להניע את עצמם, למרות הדיכאון. טיפול זה מתמקד בדרכי חשיבה והתנהגות, פחות ברגש ובמקור הדיכאון. המטופל רוכש כלים ומיומנויות המסייעים לו להתגבר על קשייו בהווה ויותר מכך הוא מסגל לעצמו דפוסי מחשבה והתנהגות מיטביים יותר מאלו שסיגל לעצמו בעקבות הדיכאון ושגורמים לו לסבל.

לטיפול קוגנטיבי התנהגותי וטיפול תרופותי הצלחה גבוהה (כ-80%) העולה כאשר שני הטיפולים משולבים יחד (90%).

טיפול בדיכאון ברמה קשה כמעט תמיד יתמקד בטיפול תרופתי לפחות עד להשתפרות מצב רוחו וכוחותיו שיאפשרו לו להסתייע גם בטיפול פסיכולוגי.

התאמה למטופל היא המפתח

לא רק בסוג הטיפול האם יהיה תרופתי או לא אלא גם התאמת התרופה הנכונה חשובה. ישנן סוגי תרופות רבות וחשוב למצוא לכל אחד את התרופה שתהיה הכי טובה עבורו. התאמת סוג הטיפול הנכון לכל אדם היא משימה חשובה של הפסיכיאטר ועליו לנסות להכיר את האדם על מנת להמליץ לו על הטיפול הנכון. כך למשל אדם הסובל מדיכאון ומעלה תכנים של תחושת כישלון עצמית, תחושת חוסר ערך מצב רוח רע ודיכאון, כדאי שישקול לא רק טיפול תרופתי אלא גם טיפול פסיכולוגי על מנת לטפל בנקודות קושי אלו שגורמות לו לחווית הדיכאון.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתטיפול בחרדההתקף חרדה, , דיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>