דיכאון הופכת בשנים האחרונות לקושי נפשי נפוץ ביותר בעולם, ארגונים רבים אף מגדירים אותה בתור מחלה. היא מצויה באוצר המילים שלנו זה זמן רב, צעירים נוטים לתאר את מצבם כ"דיכי" לאור חוויה של אירועים כמו פרידה מבן זוג וכדומה ורבים תוהים בינם לבין עצמם או בקול רם האם מה שהם מרגישים הוא אכן דיכאון.

דיכאון מג'ורי או דיכאון קליני שונה ממצב רוח ירוד המופיע באופן זמני ליום – יומיים. דיכאון הוא מצב המופיע שבועיים לפחות וכולל את הסימנים הבאים: מצב רוח רע, עצב, פרצי בכי, היעדר חשק, היעדר כוחות, עייפות, חוסר ריכוז, הפרעות שינה והפרעות בתיאבון הבאים לידי ביטוי בשני הקצוות: חוסר יכולת להירדם או שעות מרובות של שינה וכן חוסר תיאבון (נפוץ יותר) או תיאבון מוגבר (פחות נפוץ). סימן משמעותי נוסף הוא אנהדוניה – היעדר הנאה מפעולות שבעבר גרמו להנאה (כמו בילויים, פעילות ספורטיבית ועוד).

קשה להתעלם מקיומו של דיכאון – הוא מצב "נראה": הן האדם עצמו חש שמצבו משתנה והן הסביבה הקרובה יכולה להעיד על שינוי במצב הרוח, גם אם לא מכירים את הסימנים המדויקים לאבחנה.

אחד המאפיינים של התמודדות עם דיכאון הוא שדיכאון נוטה, אצל רוב האנשים, לחלוף מעצמו לאחר כמה חודשים, גם ללא טיפול. אלא שהתאוששות טבעית זו מהדיכאון איננה התאוששות מלאה. כך אנשים מרגישים שהדיכאון "כמעט עבר" וגם אם אינם נהנים עד הסוף מכל הפעילויות שלהם, בסך הכל הם מרגישים טוב. אלא שתופעה זו, המכונה "רמיסיה חלקית" (החלמה חלקית), עשויה להביא להישנותו של הדיכאון לאחר מספר חודשים.

לכן, חשוב לפנות לטיפול כאשר מאבחנים טיפול מג'ורי. טיפולים תרופתיים, הניתנים על ידי פסיכיאטר או על ידי רופא משפחה, מסייעים בהתמודדות עם הסימפטומים של הדיכאון ועוזרים בעיקר כאשר למטופל אין מספיק משאבים על מנת להיעזר בטיפול בשיחות. כמו כן טיפולים אלו מסייעים כאשר לדיכאון נלווים גם סימנים של חרדה. אלא שמלבד טיפולים תרופתיים חשוב לפנות לטיפול פסיכולוגי, או טיפול אחר בשיחות על מנת להגיע לאותה החלמה מלאה מהדיכאון ומניעה של חזרתו בשנית.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתית,  קוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

2 Responses to איך מזהים דיכאון קליני

  1. [...] אבחון דיכאון בקרב קשישים אינו שונה מאבחון דיכאון בקרב כלל האוכלוסייה, יחד עם זאת כאשר קיימים מצבים נפשיים נלווים כמו דמנציה, הפרעות בדיבור ואפאזיה, רצוי לערוך אבחנה אצל פסיכוגריאטר (פסיכיאטר מומחה בגריאטריה). קראו עוד על סימני דיכאון בפוסט: איך מזהים דיכאון קליני. [...]

  2. [...] 1. מהי תרופה אנטי דיכאונית? תרופות נוגדות דיכאון ניתנות ברוב במקרים לסובלים ממה שמכונה דיכאון מגו'רי, אך לא רק, פעמים רבות הן ניתנות במקרה של חרדה או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית. מהם סימנים של דיכאון תוכלו לקרוא בפוסט: איך מזהים דיכאון. [...]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>