פוביה, חרדה חברתית, התקף חרדה, דיכאון, בעיות בזוגיות, הפרעת אכילה – אתם כבר יודעים לשים את האצבע על מה השתנה ומה בדיוק הבעיה. אלא שלא האבחון הוא המוקד כאן אלא מי שסובל מאותה בעיה. רבים פונים אלי ואומרים לי "אני יודע שיש לו / לה את הבעיה הזו, אבל הוא מסרב לבוא לטיפול, מה עושים?".

הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא מה לא עושים. עד כמה שרוצים לעזור לבן המשפחה או החבר הקרוב אסור להפגיש אותו במקרה עם פסיכיאטר או פסיכולוג, וודאי בלי לספר לו שזה עתה היה בטיפול ובודאי ובודאי לא לחשוב למוסס לו תרופה במשקה. הבסיס לטיפול מוצלח הוא אמון, וברגע שיחסי מטפל מטופל התחילו בנקודת מוצא חסרת אמון אין סיכוי שהטיפול יצליח.

שנית, חשוב להתייחס בעדינות לנושא, בין אם בחלק של הצפת הבעיה ובין אם בחלק של הצעת טיפול כפתרון. כך למשל, נערות רבות בגיל ההתבגרות חשופות לסיכון של התפתחות הפרעת אכילה(טיפול בחרדה). נערות אלו בבסיסן רגישות יותר וככל הנראה עוברות משבר כלשהו בחייהן. זאת ועוד גיל ההתבגרות עצמו הוא גיל שנערים ונערות רגישים למצב בו משקפים להם את הקושי בגלוי. לכן במקרים כאלו כדי קודם לגשש מסביב, להעלות את הנושא בעקיפין אולי דרך דוגמא של נערה אחרת, תוכנית טלוויזיה ועוד. אם הבעיה מחמירה יש להתקדם צעד נוסף, להציף את הבעיה ולהדגיש שהמטרה היא לעזור לה ושהיא זקוקה לטיפול.

ישנם מקרים אחרים שאפשר וכדאי לשקול ביקור בית של פסיכיאטר, למשל במקרים של דיכאון חמור של אחד ההורים או קרוב אחר שאינו מתפקד כלל מזה זמן רב.

בין המקרים הנפוצים הוא במקרה של טיפול זוגי בו אחד מבני הזוג אינו מעוניין להגיע לטיפול. במקרים כאלה אני ממליץ שבן הזוג שמעוניין בטיפול יתחיל את הטיפול לבדו, יספר על חוויותיו לבן הזוג, יקבל כלים להתמודדות עם הקשיים בבית ואולי כאשר בן הזוג השני יראה שחלו שינויים הוא ישתכנע לבוא בעצמו.

ישנם מקרים רבים אחרים. לסיכום, חשוב לבחון האם הבעיה היא אכן בעיה של הקרוב או אולי משהו שאנו כקרובי משפחה עושים בהתנהגות שלנו ומעצימים את הקושי, ואז יש מקום לעשות שינוי קודם כל בנו ורק אחר כך להפנות אחרים לטיפול.

לעמודי תוכן נוספים:קוגנטיבי התנהגותימצב רוח רע ודיכאוןדיכאון וחרדה במתבגריםהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

 

 

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>