אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי הוא אבחון הנערך בד"כ לצרכי מערכת החינוך. אדבר על השימוש העיקרי שלו, כאשר כמובן, ישנן מצבים יוצאי דופן בהם גם מבוגרים נדרשים לערוך אבחון פסיכודידקטי לצרכים שונים.

האבחון נערך לילדים ובני נוער וניתן לעשותו החל מכיתה א' במידה ועולה צורך. מטרתו הוא לזהות קשיים אשר עשויים להשפיע על תהליכי הלמידה של הילד וכן האם קיימות לקויות למידה אשר בגינן נדרשות התאמות ייחודיות לילד, כאלה שיאפשרו לו להשלים תהליכי למידה ככל תלמיד אחר.

לאבחון שני חלקים מרכזיים:

החלק הדידקטי – בו נבחנות יכולותיו של הילד בכמה תחומים עיקרים: יכולת שפתית,  יכולת כתיבה, קריאה, יכולות ויזו-מוטריות, זיכרון, חשיבה וקשב וריכוז (חשוב לציין כי אבחון פסיכודידקטי אינו מהווה כלי לאבחון הפרעת קשב וריכוז, אלא מאפשר להצביע על סימנים מאפיינים. אבחון מלא של קשב וריכוז נערך על ידי נוירולוג או פסיכיאטר בלבד)

החלק הפסיכולוגי – מורכב גם הוא משני חלקים עיקרים – מבחן אינטליגנציה (IQ) ומבחנים השלכתיים שונים (המצטרפים לשיחה מקדימה עם ההורים והילד) שנועדו לזהות קשיים רגשיים שעשויים להשפיע על תהליכי הלמידה של הילד. קשיים כמו חרדה, לרבות חרדת מבחנים, ערך עצמי נמוך, בעיות חברתיות, עצבות או נטיה להסתגרות עשויים לפגוע באופן משמעותי ביכולת שלו להיות קשוב באופן מלא לתהליכי למידה.

כאשר נערכים כל המבחנים הללו מתקבלת תמונה מלאה המאפשר לבחון האם ומהו מקור קשיי הלמידה של הילד (קושי אורגני, מולד, בשל מנת משכל נמוכה או קושי רגשי המפריע לילד להיות פנוי ללמידה). בסיום האבחון מוגש להורים הדוח המלא הכולל את ההתאמות הלימודיות, במידה ונדרשות.

וידאו על מבחנים פסיכודידיקטים של ד"ר אילן טל- מבחנים פסיכו דידקטים פסיכיאטר

 

לעמודי תוכן נוספים: טיפול קוגנטיבי התנהגותיהפרעות קשב וריכוזדיכאון בילדיםהתקף חרדה

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>