זקנה היא תקופה המביאה עמה אתגרים רבים, אתגרים פיזיים ואתגרים נפשיים; אובדן הקרובים, בדידות, סיכון גבוה יותר למחלות, מצוקה כלכלית והתדרדרות התפקוד העצמאי כולם יכולים להשפיע על המצב הנפשי שבאופן ישיר משפיע על המצב הגופני.

הופעתו של דיכאון בקרב קשישים יכול להופיע בעקבות האתגרים שצוינו לעיל או כחלק ממחלה או מצב גופני אחר.

למעשה, סימנים של עצבות וירידה במצב הרוח מאפיינים למעלה מ- 10% מהקשישים הגרים בקהילה (כאשר דיכאון קליני מאובחן מאפיין 5% מקשישים המהווים חלק מהקהילה). אחוזים אלו עולים כאשר מדובר על קשישים הנמצאים בבתי אבות או מאושפזים בבתי חולים בעקבות מצבם הרפואי.

לא פעם, מצבו הגופני של הקשיש "מסתיר" את האפשרות לאבחן כראוי את מצבו הנפשי של הקשיש, הן משפחתו של הקשיש והן הקשיש עצמו מתקשים לייחס את השינוי שחל במצבו של הקשיש גם לפן הנפשי. באופן טבעי, רבים חושבים כי מצב גופני "מצדיק" את מצבו הנפשי של הקשיש ולא פונים לאבחון וטיפול מתאים בסימני הדיכאון.

באופן דומה, מצבי אֵבל, גם הם נראים כמצדיקים התדרדרות של מצב הנפשי או הופעתם של סימני דיכאון. מצבי אבל, הם אכן מצבים מורכבים יותר שיש להתייחס אליהם בזהירות; התמודדות עם מצבי אבל, גם על פי הספרות הקלינית, מאופיינת על ידי סימנים של עצבות, ירידה במצב הרוח, הסתגרות ועוד. יחד עם זאת, ישנם סימנים המחייבים פנייה לטיפול כאשר מופיעים לאור התמודדות עם אבל; ירידה משמעותית בתפקוד, הזנחה עצמית, אובדן יכולת תפקודית של פעולות יום  – יומיות (כגון, רחצה), ירידה בתפקוד המנטלי והפסיכו- מוטורי וכן רקע של דיכאון מאובחן.

מה עושים?

טיפול יעיל בדיכאון בקרב קשישים הינו טיפול תרופתי. לעומת טיפולים תרופתיים אחרים להפרעות אחרות הקשורות בזקנה (למשל אלצהיימר), לטיפול אנטי דיכאוני יעילות גבוהה.

טיפול תרופתי יעיל לא רק במצבים של דיכאון מאובחן (על ידי רופא או פסיכיאטר) אלא גם במצבים בהם מופיעים סימנים שונים של דיכאון, שאינם מתמצים לכדי אבחנה שלמה. כך, שגם אם הקשיש לא אובחן באופן מלא כסובל מדיכאון קליני או דיכאון משני, טיפול תרופתי יכול להיות יעיל להתמודדות עם מה ש"נראה כמו" ו"נחווה כמו" דיכאון או ממצבים המשלבים תופעות נפשיות שונות כמו חרדה וסימנים של דיכאון.

אבחון דיכאון בקרב קשישים אינו שונה מאבחון דיכאון בקרב כלל האוכלוסייה, יחד עם זאת כאשר קיימים מצבים נפשיים נלווים כמו דמנציה, הפרעות בדיבור ואפאזיה, רצוי לערוך אבחנה אצל פסיכוגריאטר (פסיכיאטר מומחה בגריאטריה). קראו עוד על סימני דיכאון בפוסט: איך מזהים דיכאון קלינידיכאון וחרדה במתבגרים,

בני משפחה יכולים לסייע מאוד באבחון של דיכאון בקרב קשישים, בעיקר כאשר יש עבר של דיכאון ובני המשפחה מכירים את הסימנים המעידים על תחילת ההתדרדרות.

קיימות תרופות רבות המסייעות להתמודדות מוצלחת עם דיכאון, בעיקרון אין מניעה ליטול כל תרופה הקיימת כיום בסל הבריאות, יחד עם זאת, כאשר הקשיש נוטל תרופות נוספות בעקבות מצבו הגופני, נדרשת התאמה תרופתית על מנת למנוע תגובה לא רצויה של הגוף לשילוב התרופות. אם כן, גם מסיבה זו רצוי להתייעץ עם פסיכיאטר המומחה לגריאטריה, על מנת להעניק לקשיש את הטיפול הטוב ביותר עבורו ולסייע לו לשפר את איכות חייו.

לעמודי תוכן נוספים: טיפול בחרדה חברתיתקוגנטיבי התנהגותיהתקף חרדהמצב רוח רע ודיכאוןהתמוטטות נפשיתריטלין להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגריםהפרעת קשב וריכוז במבוגרים וילדיםדיכאון בילדיםבחן את עצמך האם יש לך התקפי חרדה?

Related Articles:

אנשי המקצוע השונים המתמחים בתחומים שונים בקליניקה מאפשרת להתאים מטפל נכון ולתת לכם מענה מהיר, ממוקד ויעיל. צרו קשר באופן חופשי 0504239446

Tagged with →  
Share →

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>